w.ethnia.org
 

1928-JAN-01

.. or a geo zone >>

Kingdom of NORWAY
(Oslo)

Norwegian Territory of SVERDRUP ISLANDS

Flag or logo since 1900-01-01
SVERDRUPØYENE Gruppe (no) + SVERDRUPØYENE Gruppe (nb)
Emblem or Symbol

King Haakon VII
(ruler of NORWAY since 1905-11-18)
Capital:Ellef Ringnes Island - (Ellef Ringnes'' Øy)
Official languages: Norwegian Bokmaal (nb) . Norwegian (no) .







Other Independent or Semi-Independent Polities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

CANADA British Dominion of CANADA  (Ottawa)
NEWFOUNDLAND British Dominion of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)


Other Territories or Entities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)
ALEXANDER CREES Cree Chiefdom of ALEXANDER Band under Treaty Six Agreement  (Alexander)
ALEXIS ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of ALEXIS under Treaty Six Agreement  (Alexis)
AMOS CHARLES CREES Chiefdom of AMOS CHARLES Band  (Stanley Mission)
ARCTIC RED RIVER KUTCHINS Kutchin Chiefdom of ARCTIC RED RIVER Community under Treaty Eleven Agreement  (Arctic Red River)
ATHABASCA CHIPEWYANS Chiefdom of ATHABASCA CHIPEWYAN Band  (Chipewyan)
ATHABASKANS Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS under Treaty Eight Agreement  (Fort McMurray)
BATTLEFORD Nations of Treaty Six in BATTLEFORD Region  (Battleford)
BEAR HILL CREES Cree Band of Ermineskin Tribe under Treaty Six Agreement : BEAR HILLS CREES  (Ermineskin + Pigeon Lake)
BEAR RIVER MICMACS Chiefdom of Membertou Micmac Community of BEAR RIVER  (Bear River)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)
BEARSPAW STONEY NAKODAS Chiefdom of BEARSPAW Band of Stoney Nakoda  (Eden Valley)
BEAVER LAKE CREES Cree Chiefdom of BEAVER LAKE Band under Treaty Six Agreement  (Beaver Lake)
BEAVERS BEAVER Tribe : Tsattine Tribe  (Boyer)
BENOIT MICMACS Micmac Chiefdom of BENOIT  (Saint George''s Bay)
BIG HEAD CREES Chiefdom of BIG HEAD Indian Reserve  (Pierceland)
BIG RIVER CREES BIG RIVER Indian Reserve  (Debden)
BIGSTONE CREES Cree Chiefdom of BIGSTONE Band under Treaty Eight Agreement  (Wabasca-Desmarais)
BIRCH NARROWS DENES BIRCH NARROWS Dene Nation  (Turnor Lake + Churchill Lake)
BLOOD BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe part of Treaty Seven Tribal Council  (Stand Off)
BLUE QUILLS Nations of BLUE QUILLS Indian Reserve  (Blue Quills)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUFFALO RIVER DENES BUFFALO RIVER DENE Band  (Buffalo River)
CANOE LAKE CREES Chiefdom of CANOE LAKE Band  (Canoe Narrows)
CARRY THE KETTLE ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of CARRY THE KETTLE  (Indian Head + Sintaluta)
CAUGHNAWAGA MOHAWKS Mohawk Chiefdom of CAUGHNAWAGA Reserve  (Saint Francis Xavier)
CHAPEL ISLAND MICMACS Chiefdom of Micmac Community of CHAPEL ISLAND  (Chapel Island)
CHINIKI STONEY NAKODAS Chiefdom of the CHINIKI Band of Stoney Nakoda  (Big Horn + Morley)
CHIPEWYAN PRAIRIE Chief and Council of CHIPEWYAN PRAIRIE  (Janvier)
COLD LAKE COLD LAKE Band under Treaty Six Agreement  (Cold Lake)
COTE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of COTE Indian Reserve  (Kamsack)
COWESSESS CREES Cree Chiefdom of COWESSESS Indian Reserve  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES Cree Chiefdom of CROSS LAKE Band  (Cross Lake)
CUMBERLAND HOUSE CREES Cree Community of CUMBERLAND HOUSE Indian Reserve  (Cumberland House)
DAY STAR CREES Chiefdom of DAY STAR Indian Reserve  (Day Star + Punnichy)
DOGRIB RAE Chiefdom of DOG RIB RAE Band under Treaty Eleven Agreement  (Fort Rae)
DUNCAN''S CREES Cree Chiefdom of DUNCAN''S Band  (Duncan''s)
ENGLISH RIVER DENES ENGLISH RIVER Dene Nation  (Patuanak)
ENOCH CREES Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band under Treaty Six Agreement  (Enoch + Stony Plain)
ENOCH CREES Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band  (Enoch + Stony Plain)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI Reserve  (Eskasoni)
FISHING LAKE SAULTEAUX Chiefdom of FISHING LAKE Indian Reserve  (Wadena)
FLYING DUST Chiefdom of FLYING DUST Indian Reserves  (Flying Dust)
FORT LIARD South Slavey Chiefdom of FORT LIARD Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Liard)
FORT MCMURRAY Chiefdom of Cree and Chipewyan Band of FORT MCMURRAY  (Fort McMurray)
FORT MCPHERSON KUTCHINS Kutchin Chiefdom of FORT MCPHERSON under the Treaty Eleven Agreement  (Fort McPherson)
FORT PROVIDENCE South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE under Treaty Eleven Agreement  (Fort Providence)
FORT SIMPSON South Slavey Chiefdom of FORT SIMPSON Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Simpson)
FRANKLIN District of FRANKLIN  (Frobisher Bay)
FROG LAKE CREES Cree Community of FROG LAKE Band under Treaty Six Agreement  (Puskiakiwenin)
GORDON CREES Cree Chiefdom of GORDON Indian Reserve  (Gordon + Punnichy)
HATCHET LAKE CHIPEWYANS Chipewyan Community of HATCHET LAKE Indian Reserve  (Wollaston Lake)
HEART LAKE Chiefdom of HEART LAKE under Treaty Six Agreement  (Heart Lake)
HORSE LAKE BEAVERS Beaver Chiefdom of HORSE LAKE Band under Treaty Eight Agreement  (Hythe)
INDIANS OF CANADA League of INDIANS OF CANADA  (Ottawa)
ISLAND LAKE CREES Oji-Cree Chiefdom of ISLAND LAKE Band part of Meadow Lake Tribal Council  (Island Lake)
JAMES ROBERTS CREES Chiefdom of JAMES ROBERTS Band  (La Ronge)
JAMES SMITH CREES Cree Chiefdom of JAMES SMITH Indian Reserve : James Smith Band  (Fond A La Corne)
JOHN SMITH Chiefdom of the Cree and Saulteaux Bands of JOHN SMITH Nation  (John Smith Indian Reserve)
KAHKEWISTAHAW CREES Cree Chiefdom of KAHKEWISTAHAW Indian Reserve  (Broadview)
KAPAWENO KAPAWENO Band under Treaty Eight Agreement  (Grouard Mission)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of KEESEEKOOSE Indian Reserves  (Kampsack)
KEHEWIN CREES Cree Chiefdom of KEHEWIN Indian Reserve under Treaty Six Agreement  (Kehewin)
KEY SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of THE KEY Indian Reserve : The Key Band  (Norquay)
KINISTIN SAULTEAUX Chiefdom of KINISTIN Band : Kinistin Indian Reserve  (Kinistin)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS Chiefdom of KITIGAN ZIBI Algonquin Band  (Manawaki)
LABRADOR Dependency of LABRADOR  (Goose Bay)
LENNOX ISLAND MICMACS Micmac Chiefdom of LENNOX ISLAND Band  (Lennox Island Reserve)
LIARD Kaska Nation of LIARD  (Upper Liard + Watson Lake)
LITTLE BLACK BEAR CREES Chiefdom of LITTLE BLACK BEAR Indian Reserve  (Goodeve)
LITTLE RED RIVER CREES Cree Chiefdom of LITTLE RED RIVER Band under Treaty Eight Agreement  (John D''Or Prairie)
LOON LAKE CREES Plains Crees of LOON LAKE Indian Reserve  (Loon Lake)
LOON RIVER CREES LOON RIVER Cree Community  (Loon Lake)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL Tribe under Treaty Seven Agreement  (Louis Bull)
LUBICON CREES Territory of the LUBICON Cree Indian Nation  (Lubicon Lake)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MAURICE''S CHIPEWYANS Chipewyan Reserves of MAURICE''s Band  (Fond Du Lac)
MEMBERTOU MICMACS Micmac Chiefdom of the MEMBERTOU Community  (Membertou)
MICHEL Chiefdom of MICHEL Band under Treaty Six Agreement  (Michel Indian Reservation)
MICMACS MICMAC National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MIKISEW CREES Cree Chiefdom of MIKISEW Band  (Peace Point)
MISTAWASIS CREES Cree Chiefdom of MISTAWASIS Indian Reserve : Mistawasis Band  (Mistawasis)
MONTANA BLACKFEET South Peigans of the Blackfeet Reservation of MONTANA Band of Indians  (Montana Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA Indian Reservation under Treaty Six Agreement  (Montana Indian Reservation)
MONTREAL LAKE CREES Cree Chiefdom of MONTREAL LAKE Indian Reserve  (Montreal Lake)
MOOSOMIN CREES Chiefdom of MOOSOMIN Indian Reserves  (Cochin + Moosomin)
MUSCOWPETUNG SAULTEAUX Chiefdom of MUSCOWPETUNG Indian Reserve  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)
MUSKEG LAKE CREES Cree Chiefdom of MUSKEG LAKE Band and Reserve  (Muskeg Lake)
MUSKOWEKWAN SAULTEAUX Ojibway Chiefdom of MUSKOWEKWAN Indian Reserves  (Lestock)
NEKANEET CREES NEKANEET Cree Nation Indian Reserve  (Mapple Creek)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NORTH SLAVEYS Chiefdom of NORTH SLAVEY Communities under Treaty Eleven Agreement  (Fort Good Hope)
NORTHERN PEIGAN BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of NORTHERN PEIGAN Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Brocket)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Fort Smith + Ottawa)
NORWAY HOUSE CREES Cree Chiefdom of NORWAY HOUSE Band  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUT LAKE SAULTEAUX NUT LAKE Band of Saulteaux  (Yellow Quill + Nut Lake)
O''CHIESE SAULTEAUX Saulteaux Chiefdom of O''CHIESE  (O''Chiese)
OCHAPOWACE CREES Chiefdom of OCHAPOWACE Indian Reserves  (Whitewood)
OKANESE CREES Chiefdom of OKANESE Indian Reserve : Okanese Band  (Okanese + Balcarres)
ONE ARROW CREES Cree Chiefdom of ONE ARROW Indian Reserves  (One Arrow)
ONION LAKE CREES Cree Chiefdom of ONION LAKE  (Onion Lake)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
PASQUA Chiefdom of PASQUA Indian Reserve : Pasqua Band  (Pasqua)
PAUL Cree and Stoney Nakoda Chiefdom of PAUL Band under Treaty Six Agreement  (Wabamun)
PEEPEEKISIS CREES Chiefdom of PEEPEEKISIS Indian Reserve : Peepeekisis Band  (Peepeekisis + Balcarres)
PEGUIS Chiefdom of PEGUIS Band  (Peguis)
PELICAN LAKE Green Lake Indian Chiefdom of PELICAN LAKE Indian Reserve  (Green Lake)
PETER BALLANTYNE CREES Cree Chiefdom of PETER BALLANTYNE Band  (Pelican Narrows)
PIAPOT CREES Chiefdom of PIAPOT Cree Reserves : Piapot Band  (Zehner)
POOR MAN CREES Chiefdom of POOR MAN Indian Reserve  (Poor Man)
PORTAGE LA LOCHE DENES PORTAGE LA LOCHE Band  (Portage La Loche)
PRINCE ALBERT NATIONS PRINCE ALBERT Nations under Treaty Six Agreement  (Prince Albert)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QU''APPELLE Nations of Treaty Four : QU''APPELLE Treaty  (Fort Qu''Apelle)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
RED PHEASANT CREES Chiefdom of RED PHEASANT Indian Reserve  (Cando)
SADDLE LAKE CREES Plains Cree Reserves of SADDLE LAKE Band under Treaty Six Agreement  (Saddle Lake)
SAINT REGIS MOHAWKS Mohawk Chiefdom of SAINT REGIS Band Council  (Saint Regis + Cornwall)
SAKIMAY CREES Cree Chiefdom of SAKIMAY Indian Reserve  (Grenfell)
SAMSON CREES Mountain Cree Chiefdom of SAMSON Band under Treaty Six Agreement  (Hobbema)
SANDY LAKE CREES SANDY LAKE Indian Band : Ahtahkakoop Cree Reserve  (Shell Lake)
SARCEES SARCEE Indian Band part of Treaty Seven Tribal Council : Tsuu T''ina Nation Indian Reserve  (Tsuu T''ina)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)
SAULTEAUX Chiefdom of SAULTEAUX Indian Reserves  (Cochin + Saulteaux)
SIKSIKA BLACKFEET Chiefdom of SIKSIKA Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Siksika)
SIX NATIONS Autonomous SIX NATIONS Band Council  (Oshweken)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)
SPIRITWOOD Nations of Treaty Six in SPIRITWOOD Region  (Spiritwood)
STANDING BUFFALO DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of STANDING BUFFALO Indian Reserve  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)
STAR BLANKET CREES Chiefdom of STAR BLANKET Indian Reserves  (Star Blanket + Balcarres)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Bands part of Treaty Seven Tribal Council  (Morley)
SUCKER CREEK CREES Cree Chiefdom of SUCKER CREEK Band under Treaty Eight Agreement  (Sucker Creek)
SUNCHILD CREES Cree Chiefdom of SUNCHILD  (Sunchild)
SWEETGRASS Chiefdom of SWEET GRASS Indian Reserves  (Gallivan + Sweet Grass)
TALLCREE ANISHINABES Chiefdom of TALLCREE Band  (Fort Vermillion)
THUNDERCHILD CREES Cree Chiefdom of THUNDERCHILD Nation  (Turtleford)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)
TREATY TEN NATIONS TREATY TEN Nations  (Meadow Lake)
VANCOUVER ISLAND Districts of VANCOUVER ISLAND  (City of Victoria)
WAHPETON SIOUX Dakota Sioux Chiefdom of WAHPETON Indian Reserve  (Wahpeton)
WATERHEN CREES Cree Chiefdom of WATERHEN Indian Reserve  (Waterhen)
WESLEY STONEY NAKODAS Chiefdom of the WESLEY Band of Stoney Nakoda  (Stoney + Morley)
WHITE BEAR WHITE BEAR Indian Reserve  (Carlyle)
WHITECAP DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of WHITECAP Indian Reserve  (White Cap)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS Atikamek Chiefdom of WHITEFISH LAKE under Treaty Eight Agreement  (Utikuma Lake)
WHITEHORSE Chiefdom WHITEHORSE Indian Band  (White Horse)
WILLIAM TWATT CREES Cree Chiefdom of WILLIAM TWATT Band : Sturgeon Lake Indian Reserve under Treaty Six Agreement  (Sturgeon Lake)
WOODLAND CREES WOODLAND CREE Band  (Cadotte Lake)
YELLOWKNIVES Chiefdom of YELLOWNIVES under Treaty Eight Agreement  (Yellowknife)
YUKON YUKON Territory  (Dawson City)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages of the world.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Martucci Dave, DMA (US). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2020-FEB-20.