Uruguay Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2003-MAY-17


Polity Timeline

URUGUAY



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -   URUGUAY



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -   URUGUAY




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

URUGUAY





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  San Felipe y Santiago de Montevideo





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  URUGUAY





































Status changes:


1900-01-01:

Oriental Republic of URUGUAY

1952-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]

1967-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY





































Ruler changes:

1900-01-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Juan Lindolfo Cuestas
         (Presidente Juan Lindolfo de los Reyes Cuestas)

1903-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jose Batlle
         (Presidente José Pablo Torcuato Batlle y Ordóñez)

1907-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Claudio Williman
         (Presidente Claudio Antolín Wílliman González)

1911-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jose Batlle
         (Presidente José Pablo Torcuato Batlle y Ordóñez)

1915-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Feliciano Viera
         (Presidente Feliciano Alberto Viera Borges)

1919-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Baltasar Brum
         (Presidente Baltasar Brum Rodríguez)

1923-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jose Serrato
         (Presidente José Serrato Bergeróo)

1927-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Juan Campisteguy
         (Presidente Juan Campisteguy Oxcoby)

1931-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Gabriel Terra
         (Presidente Gabriel Terra Leivas)

1938-06-19:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Alfredo Baldomir
         (Presidente Alfredo Baldomir Ferrari)

1943-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Juan Jose de Amezaga
         (Presidente Juan José de Amézaga Landaraso)

1947-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Tomas Berreta
         (Presidente Tomás Berreta Gandolfo)

1947-08-02:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Luis Batlle Berres
         (Presidente Luis Conrado Batlle Berres)

1951-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Andres Martinez Trueba
         (Presidente Andrés Martínez Trueba)

1955-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Luis Batlle Berres
         (Presidente Luis Conrado Batlle Berres)

1956-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Alberto Fermin Zubiria
         (Presidente Alberto Fermín Zubiría Urtiague)

1957-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Arturo Lezama
         (Presidente Arturo Lezama Bagez)

1958-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Carlos Fischer
         (Presidente Carlos Lorenzo Fischer Brusoni)

1959-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Martin Echegoyen
         (Presidente Martín Recaredo Echegoyen Machicote)

1960-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Benito Nardone
         (Presidente Benito Nardone Cetrulo)

1961-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Eduardo Victor Haedo
         (Presidente Eduardo Víctor Haedo Barley)

1962-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Faustino Harrison
         (Presidente Faustino Harrison Usoz)

1963-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Daniel Fernandez Crespo
         (Presidente Daniel Fernández Crespo)

1964-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Luis Giannattasio
         (Presidente Luis Giannattasio Finocchietti)

1965-02-07:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Washington Beltran
         (Presidente Washington Beltrán Mullin)

1966-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY [National Council of Government]  (Montevideo)   -    President Alberto Heber Usher
         (Presidente Alberto Héber Usher)

1967-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Oscar Diego Gestido
         (Presidente Óscar Diego Gestido Pose)

1967-12-06:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jorge Pacheco Areco
         (Presidente Jorge Pacheco Areco)

1972-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Juan Maria Bordaberry
         (Presidente Juan María Bordaberry Arocena)

1976-06-12:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Alberto Demicheli
         (Presidente Pedro Alberto Demicheli Lizaso)

1976-09-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Aparicio Mendez
         (Presidente Aparicio Méndez Manfredini)

1981-09-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Gregorio Conrado Alvarez Armelino
         (Presidente Gregorio Conrado Álvarez Armelino)

1985-02-12:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    Rafael Addiego Bruno
         (Rafael José Addiego Bruno)

1985-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Julio Maria Sanguinetti Coirolo
         (Presidente Julio María Sanguinetti Coirolo)

1990-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Luis Alberto Lacalle
         (Presidente Luis Alberto Lacalle de Herrera)

1995-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Julio Maria Sanguinetti Coirolo
         (Presidente Julio María Sanguinetti Coirolo)

2000-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jorge Batlle
         (Presidente Jorge Luis Batlle Ibáñez)

2005-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Tabare Vazquez
         (Président Tabaré Ramón Vázquez Rosas)

2010-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Jose Mujica
         (Presidente José Alberto Pepe Mujica Cordano)

2015-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Tabare Vazquez
         (Président Tabaré Ramón Vázquez Rosas)

2020-03-01:

Oriental Republic of URUGUAY  (Montevideo)   -    President Luis Alberto Lacalle Pou
         (Président Luis Alberto Alejandro Aparicio Lacalle Pou)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .