Peru Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2003-MAY-17


Polity Timeline

PERU



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -   PERU

1950-03-31:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -   PERU



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -   PERU

1922-12-11:

Republic of PERU  (Lima)   -   PERU

1925-02-25:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -   PERU

1950-03-31:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -   PERU

2006-02-23:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -   PERU




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

PERU





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Lima

1980-01-01:

  Lima + Arequipa

1993-12-31:

  Lima + Arequipa + Cusco





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  PERÚ





































Status changes:


1900-01-01:

Peruvian Republic : PERU

1914-02-04:

Peruvian Republic : PERU [Junta]

1914-05-15:

Peruvian Republic : PERU

1922-12-11:

Republic of PERU

1925-02-25:

Peruvian Republic : PERU

1930-08-25:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]

1930-08-29:

Peruvian Republic : PERU

1931-03-01:

Peruvian Republic : PERU [Provisional Junta]

1931-03-05:

Peruvian Republic : PERU [Transitional Junta]

1931-03-11:

Peruvian Republic : PERU [National Junta]

1931-12-08:

Peruvian Republic : PERU

1948-10-31:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]

1950-07-28:

Peruvian Republic : PERU

1962-07-20:

Peruvian Republic : PERU [Junta]

1963-07-28:

Peruvian Republic : PERU

1968-10-03:

Peruvian Republic : PERU [Revolutionary Junta]

1968-10-04:

Peruvian Republic : PERU

1975-08-30:

Peruvian Republic : PERU [Revolutionary Junta]

1975-08-31:

Peruvian Republic : PERU

1980-07-28:

Republic of PERU





































Ruler changes:

1900-01-01:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Eduardo Lopez de Romana
         (Presidente Eduardo López de Romaña y Alvizuri)

1903-09-08:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Manuel Candamo
         (Presidente Manuel González de Candamo Iriarte)

1904-05-07:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    Serapio Calderon Chirinos
         (Serapio Calderón Chirinos)

1904-09-24:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Jose Pardo y Barreda
         (Presidente José Simón Pardo y Barreda)

1908-09-24:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Augusto Leguia
         (Presidente Augusto Bernardino Leguía y Salcedo)

1912-09-24:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Guillermo Billinghurst
         (Presidente Guillermo Enrique Billinghurst Angulo)

1914-02-04:

Peruvian Republic : PERU [Junta]  (Lima)   -    Oscar Raymundo Benavides
         (Óscar Raymundo Benavides Larrea)

1914-05-15:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Oscar Raymundo Benavides
         (Presidente Óscar Raymundo Benavides Larrea)

1915-08-18:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Jose Pardo y Barreda
         (Presidente José Simón Pardo y Barreda)

1919-07-04:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Augusto Leguia
         (Presidente Augusto Bernardino Leguía y Salcedo)

1930-08-25:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -    Manuel Maria Ponce Brousset
         (Manuel María Ponce Brousset)

1930-08-27:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -    Luis Miguel Sanchez Cerro
         (Luis Miguel Sánchez Cerro)

1930-08-29:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Luis Miguel Sanchez Cerro
         (Presidente Luis Miguel Sánchez Cerro)

1931-03-01:

Peruvian Republic : PERU [Provisional Junta]  (Lima)   -    Mariano Holguin
         (Francisco Mariano Holguín Maldonado)

1931-03-02:

Peruvian Republic : PERU [Provisional Junta]  (Lima)   -    Ricardo Leoncio Elias Arias
         (Ricardo Leoncio Elías Arias)

1931-03-05:

Peruvian Republic : PERU [Transitional Junta]  (Lima)   -    Gustavo Jimenez
         (Gustavo A. Jiménez)

1931-03-11:

Peruvian Republic : PERU [National Junta]  (Lima)   -    David Samanez Ocampo
         (David Samanez Ocampo y Sobrino)

1931-12-08:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Luis Miguel Sanchez Cerro
         (Presidente Luis Miguel Sánchez Cerro)

1933-04-30:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    Jose Matias Manzanilla Barrientos
         (José Matías Manzanilla Barrientos)

1933-05-01:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Oscar Raymundo Benavides
         (Presidente Óscar Raymundo Benavides Larrea)

1939-12-08:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Manuel Prado Ugarteche
         (Presidente Manuel Ignacio Prado y Ugarteche)

1945-07-28:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Jose Luis Bustamante y Rivero
         (Presidente José Luis Bustamante y Rivero)

1948-10-29:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Manuel Arturo Odria
         (Presidente José Manuel Arturo Odría Amoretti)

1948-10-31:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -    Manuel Arturo Odria
         (José Manuel Arturo Odría Amoretti)

1950-06-01:

Peruvian Republic : PERU [Military Junta]  (Lima)   -    Zenon Noriega Aguero
         (Zenón Noriega Agüero)

1950-07-28:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Manuel Arturo Odria
         (Presidente José Manuel Arturo Odría Amoretti)

1956-07-28:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Manuel Prado Ugarteche
         (Presidente Manuel Ignacio Prado y Ugarteche)

1962-07-18:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    Ricardo Perez Godoy
         (Ricardo Pío Pérez Godoy)

1963-03-03:

Peruvian Republic : PERU [Junta]  (Lima)   -    Nicolas Lindley Lopez
         (Nicolás Lindley López)

1963-07-28:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Fernando Belaunde Terry
         (Presidente Fernando Belaúnde Terry)

1968-10-03:

Peruvian Republic : PERU [Revolutionary Junta]  (Lima)   -    Revolutionary Junta
         (Junta Revolucionaria)

1968-10-04:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President Juan Velasco Alvarado
         (Presidente Juan Francisco Velasco Alvarado)

1975-08-30:

Peruvian Republic : PERU [Revolutionary Junta]  (Lima)   -    Revolutionary Junta
         (Junta Revolucionaria)

1975-08-31:

Peruvian Republic : PERU  (Lima)   -    President General Francisco Morales Bermudez
         (Presidente General Francisco Morales Bermúdez Cerruti)

1980-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d)   -    President Fernando Belaunde Terry
         (Presidente Fernando Belaúnde Terry)

1985-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d)   -    President Alan Garcia
         (Presidente Alan Gabriel Ludwig García Pérez)

1990-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d)   -    President Alberto Fujimori
         (Presidente Alberto Keinya Fujimori)

2000-11-22:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Valentin Paniagua Corazao
         (Presidente Valentín Paniagua Corazao)

2001-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Alejandro Toledo
         (Presidente Alejandro Celestino Toledo Manrique)

2006-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Alan Garcia
         (Presidente Alan Gabriel Ludwig García Pérez)

2011-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Ollanta Humala
         (Presidente Ollanta Moisés Humala Tasso)

2016-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Pedro Pablo Kuczynski
         (Presidente Pedro Pablo Kuczynski Godard)

2018-03-23:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Martin Vizcarra
         (Presidente Martín Alberto Vizcarra Cornejo)

2019-09-30:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    Martin Vizcarra
         (Martín Alberto Vizcarra Cornejo)

2019-10-01:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Martin Vizcarra
         (Presidente Martín Alberto Vizcarra Cornejo)

2020-11-10:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Manuel Arturo Merino de Lama
         (Presidente Manuel Arturo Merino de Lama)

2020-11-15:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    PM Antero Flores-Araoz Esparza
         (PM Ántero Flores-Aráoz Esparza)

2020-11-17:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Francisco Sagasti
         (Presidente Francisco Rafael Sagasti Hochhausler)

2021-07-28:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Pedro Castillo
         (Presidente José Pedro Castillo Terrones)

2022-12-07:

Republic of PERU  (Lima a + Arequipa d + Cusco h)   -    President Dina Boluarte
         (Presidente Dina Ercilia Boluarte Zegarra)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .