Panama Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2003-MAY-17


Polity Timeline

PANAMA



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

PANAMA Department  (Panama City)   -   PANAMA

1903-11-03:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -   PANAMA

1903-12-20:

Republic of PANAMA [Provisional Government Junta – American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -   PANAMA

1941-03-28:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -   PANAMA

1949-12-15:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -   PANAMA



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

PANAMA Department  (Panama City)   -   PANAMA

1903-11-13:

Republic of PANAMA [Provisional Government Junta – American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -   PANAMA

1904-06-04:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -   PANAMA




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

COLOMBIA

1901-11-20:

AMERICA

1901-12-05:

COLOMBIA

1902-09-17:

AMERICA

1902-11-19:

COLOMBIA

1903-11-03:

PANAMA +

AMERICA +

1939-12-16:

PANAMA

1989-12-20:

PANAMA +

AMERICA +

1990-02-01:

PANAMA





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Ciudad de Panamá





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  PANAMÁ





































Status changes:


1900-01-01:

PANAMA Department

1901-11-20:

PANAMA Department [United States Military Occupation]

1901-12-05:

PANAMA Department

1902-09-17:

PANAMA Department [United States Military Occupation]

1902-11-19:

PANAMA District

1903-11-03:

Republic of PANAMA

1903-11-04:

Republic of PANAMA [Provisional Government Junta – American Protectorate and Occupation]

1904-02-20:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]

1914-01-22:

Republic of PANAMA [American Protectorate]

1939-12-16:

Republic of PANAMA

1968-10-12:

Republic of PANAMA [Provisional Junta]

1972-10-11:

Republic of PANAMA [Military Government]

1989-12-20:

Republic of PANAMA [American Occupation]

1990-02-01:

Republic of PANAMA





































Ruler changes:

1903-11-03:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    Demetrio Honorato Brid
         (Demetrio Honorato Brid Lasso)

1903-11-04:

Republic of PANAMA [Provisional Government Junta – American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    Jose Agustin Arango
         (José Agustín Arango Remón)

1904-02-20:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    President Manuel Amador Guerrero
         (Presidente Manuel Amador Guerrero)

1908-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    President Jose Domingo de Obaldia
         (Presidente José Domingo de Obaldía)

1910-03-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    Carlos Antonio Mendoza
         (Carlos Antonio Mendoza Soto)

1910-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    Federico Boyd
         (Federico Augusto Boyd López)

1910-10-05:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    Pablo Arosemena Alba
         (Pablo Arosemena Alba)

1912-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate and Occupation]  (Panama City)   -    President Belisario Porras Barahona
         (Presidente Belisario Porras Barahona)

1916-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Ramon Maximiliano Valdes
         (Presidente Ramón Maximiliano de la Concepción Valdés Arce)

1918-06-03:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    Ciro Luis Urriola
         (Ciro Luis Urriola Garrés)

1918-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    Pedro Antonio Diaz
         (Pedro Antonio Díaz de Obaldía)

1918-10-12:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Belisario Porras Barahona
         (Presidente Belisario Porras Barahona)

1920-01-30:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    Ernesto Tisdel Lefevre
         (Ernesto Tisdel Lefevre de la Ossa)

1920-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Belisario Porras Barahona
         (Presidente Belisario Porras Barahona)

1924-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Rodolfo Chiari
         (President Rodolfo Enrique Chiari Robles)

1928-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Florencio Harmodio Arosemena
         (Presidente Florencio Harmodio Arosemena Guillén)

1931-01-02:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    Harmodio Arias Madrid
         (Harmodio Arias Madrid)

1931-01-16:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    Ricardo Joaquin Alfaro Jovane
         (Ricardo Joaquín Alfaro Jované)

1932-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Harmodio Arias Madrid
         (Presidente Harmodio Arias Madrid)

1936-10-01:

Republic of PANAMA [American Protectorate]  (Panama City)   -    President Juan Demostenes Arosemena
         (Presidente Juan Demóstenes Arosemena Barreati)

1939-12-16:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    Ezequiel Fernandez Jaen
         (Ezequiel Fernández Jaén)

1939-12-18:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    Augusto Samuel Boyd
         (Augusto Samuel Boyd Briceño)

1940-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Arnulfo Arias Madrid
         (Presidente Arnulfo Arias Madrid)

1941-10-09:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    Ernesto Jaen Guardia
         (Ernesto Jaén Guardia)

1941-10-10:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Ricardo Adolfo de la Guardia
         (Presidente Ricardo Adolfo de la Guardia Arango)

1945-06-15:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Enrique Adolfo Jimenez Brin
         (Presidente Enrique Adolfo Jiménez Brin)

1948-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Domingo Diaz Arosemena
         (Presidente Domingo Díaz Arosemena)

1949-08-23:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Daniel Chanis Pinzon
         (Presidente Daniel Chanis Pinzón)

1949-11-24:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    Roberto Francisco Chiari
         (Roberto Francisco Chiari Remón)

1949-11-25:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Arnulfo Arias Madrid
         (Presidente Arnulfo Arias Madrid)

1951-05-09:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Alcibiades Arosemena Quinzada
         (Presidente Alcibíades Arosemena Quinzada)

1952-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Jose Antonio Remon Cantera
         (Presidente José Antonio Remón Cantera)

1955-01-02:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Jose Ramon Guizado Valdes
         (Presidente José Ramón Guizado Valdés)

1955-01-15:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Ricardo Arias Espinosa
         (Presidente Ricardo Manuel Arias Espinosa)

1956-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Ernesto de la Guardia
         (Presidente Ernesto de la Guardia Navarro)

1960-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Roberto Francisco Chiari
         (Presidente Roberto Francisco Chiari Remón)

1964-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Marco Aurelio Robles
         (Presidente Marco Aurelio Robles Méndez)

1968-10-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Arnulfo Arias Madrid
         (Presidente Arnulfo Arias Madrid)

1968-10-11:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    General Omar Torrijos Herrera
         (General Omar Efraín Torrijos Herrera)

1972-10-11:

Republic of PANAMA [Military Government]  (Panama City)   -    Supreme Leader General Omar Torrijos Herrera
         (El Líder Máximo General Omar Efraín Torrijos Herrera)

1981-07-31:

Republic of PANAMA [Military Government]  (Panama City)   -    Colonel Florencio Flores Aguilar
         (Coronel Florencio Flores Aguilar)

1982-03-03:

Republic of PANAMA [Military Government]  (Panama City)   -    General Ruben Dario Paredes
         (General Rubén Darío Paredes del Río)

1983-08-12:

Republic of PANAMA [Military Government]  (Panama City)   -    General Manuel Noriega
         (General Manuel Antonio Noriega Moreno)

1989-08-31:

Republic of PANAMA [Military Government]  (Panama City)   -    Supreme Leader General Manuel Noriega
         (Líder Máximo General Manuel Antonio Noriega Moreno)

1989-12-20:

Republic of PANAMA [American Occupation]  (Panama City)   -    President Guillermo Endara Galimany
         (Presidente Guillermo David Endara Galimany)

1994-09-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Ernesto Perez Balladares
         (Presidente Ernesto Pérez Balladares González Revilla)

1999-09-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Mireya Moscoso
         (Presidente Mireya Elisa Moscoso Rodríguez)

2004-09-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Martin Torrijos Espino
         (Presidente Martín Erasto Torrijos Espino)

2009-07-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Ricardo Martinelli
         (Presidente Ricardo Martinelli Berrocal)

2014-07-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Juan Carlos Varela
         (Presidente Juan Carlos Varela Rodríguez)

2019-07-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Laurentino Cortizo Cohen
         (Presidente Laurentino Nito Cortizo Cohen)

2024-07-01:

Republic of PANAMA  (Panama City)   -    President Jose Raul Mulino
         (Presidente José Raúl Mulino Quintero)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .