Guinea-Bissau Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

1975-JUN-02


Polity Timeline

GUINEA-BISSAU



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1910-11-29:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1933-03-19:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1951-06-11:

Overseas Province of PORTUGUESE GUINEA  (Bissau)   -   PORTUGUESE GUINEA

1967-01-01:

Overseas Province of PORTUGUESE GUINEA  (Bissau)   -   PORTUGUESE GUINEA

1974-09-10:

State of GUINEA-BISSAU [Council of State]  (Bissau a + Boe q)   -   GUINEA-BISSAU



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1933-03-19:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1935-05-08:

Colony of PORTUGUESE GUINEA  (Bolama)   -   PORTUGUESE GUINEA

1951-06-11:

Overseas Province of PORTUGUESE GUINEA  (Bissau)   -   PORTUGUESE GUINEA

1973-02-24:

State of GUINEA  (Bissau)   -   PORTUGUESE GUINEA

1974-09-10:

State of GUINEA-BISSAU [Council of State]  (Bissau a + Boe q)   -   GUINEA-BISSAU




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

PORTUGAL

1931-04-04:

ATLANTIC

1931-05-06:

PORTUGAL

1974-09-10:

GUINEA-BISSAU

2011-03-21:

ANGOLA +

GUINEA-BISSAU +

2012-05-18:

GUINEA-BISSAU +

WEST AFRICAN STATES +

2018-07-01:

GUINEA-BISSAU





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Bolama

1942-01-02:

  Bissau

1974-09-10:

  Bissau + Madina do Boé

1974-10-19:

  Bissau





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  GUINÉ PORTUGUESA

1972-06-23:

  GUINÉ

1974-09-10:

  GUINÉ-BISSAU





































Status changes:


1900-01-01:

Colony of PORTUGUESE GUINEA

1951-06-11:

Overseas Province of PORTUGUESE GUINEA

1972-06-23:

State of GUINEA

1973-09-24:

State of GUINEA [Council of State]

1974-09-10:

State of GUINEA-BISSAU [Council of State]

1977-03-13:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of State]

1980-11-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of the Revolution]

1984-05-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National People´s Assembly]

1984-05-16:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of State]

1994-09-29:

Republic of Guinea-Bissau : RGB

1998-06-07:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Rebel Government]

1999-05-07:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Junta]

1999-05-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB

2003-09-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Committee]

2003-09-28:

Republic of Guinea-Bissau : RGB

2011-03-21:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]

2012-04-12:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Command – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]

2012-04-15:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]

2012-05-18:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Ecowas Mission in Guinea-Bissau-ECOMIB]

2014-06-23:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Ecowas Mission in Guinea-Bissau-ECOMIB]

2018-07-01:

Republic of Guinea-Bissau : RGB





































Ruler changes:

1973-02-24:

State of GUINEA  (Bissau)   -    Luis de Almeida Cabral
         (Luís Severino de Almeida Cabral)

1974-09-10:

State of GUINEA-BISSAU [Council of State]  (Bissau a + Boe q)   -    Aristides Pereira
         (Aristides Maria Pereira)

1977-11-20:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of State]  (Bissau)   -    President Luis de Almeida Cabral
         (Presidente Luís Severino de Almeida Cabral)

1980-11-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of the Revolution]  (Bissau)   -    President Joao Bernardo Vieira
         (Presidente João Bernardo Vieira)

1984-05-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National People´s Assembly]  (Bissau)   -    Carmen Pereira
         (Carmen Pereira)

1984-05-16:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Council of State]  (Bissau)   -    President Joao Bernardo Vieira
         (Presidente João Bernardo Vieira)

1999-05-07:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Junta]  (Bissau)   -    Ansumane Mane
         (Ansumane Mané)

1999-05-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    Malam Bacai Sanha
         (Malam Bacai Sanhá)

2000-02-17:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    President Kumba Yalla
         (Presidente Kumba Ialá)

2003-09-14:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Committee]  (Bissau)   -    Verissimo Correia Seabra
         (Veríssimo Correia Seabra)

2003-09-28:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    Henrique Pereira Rosa
         (Henrique Pereira Rosa)

2005-10-01:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    President Joao Bernardo Vieira
         (Presidente João Bernardo Vieira)

2009-03-03:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    Raimundo Perreira
         (Raimundo Perreira)

2009-09-08:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    President Malam Bacai Sanha
         (Presidente Malam Bacai Sanhá)

2012-01-09:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    Raimundo Perreira
         (Raimundo Perreira)

2012-04-12:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Military Command – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    Mamadu Ture Kuruma
         (Mamadu Ture Kuruma)

2012-04-15:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    General Mamadu Ture Kuruma
         (General Mamadu Ture Kuruma)

2012-04-19:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    Manuel Serifo Nhamadjo
         (Manuel Serifo Nhamadjo)

2012-04-20:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    General Mamadu Ture Kuruma
         (General Mamadu Ture Kuruma)

2012-05-10:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [National Transitional Council – Angolan Technical Military Assistance Mission in Guinea-Bissau : MISSANG]  (Bissau)   -    Manuel Serifo Nhamadjo
         (Manuel Serifo Nhamadjo)

2014-06-23:

Republic of Guinea-Bissau : RGB [Ecowas Mission in Guinea-Bissau-ECOMIB]  (Bissau)   -    President Jose Mario Vaz
         (Presidente José Mário Vaz)

2020-02-27:

Republic of Guinea-Bissau : RGB  (Bissau)   -    President Umaro Sissoco Embalo
         (Presidente Umaro Mokhtar Sissoco Embaló)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .