Bolivia Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2003-MAY-17


Polity Timeline

BOLIVIA



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -   BOLIVIA

2004-07-19:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -   BOLIVIA



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -   BOLIVIA

1979-11-01:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -   BOLIVIA

2004-07-19:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -   BOLIVIA




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

BOLIVIA





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Sucre + Nuestra Señora de La Paz





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  BOLIVIA





































Status changes:


1900-01-01:

Republic of BOLIVIA

1920-07-13:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]

1921-01-28:

Republic of BOLIVIA

1930-01-28:

Republic of BOLIVIA [Military Government Junta]

1931-03-05:

Republic of BOLIVIA

1936-05-17:

Republic of BOLIVIA [Provisional Government Junta]

1936-05-20:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]

1938-05-28:

Republic of BOLIVIA

1943-12-20:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]

1944-04-05:

Republic of BOLIVIA

1946-07-22:

Republic of BOLIVIA [Provisional Government Junta]

1947-03-10:

Republic of BOLIVIA

1951-05-16:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]

1952-04-11:

Republic of BOLIVIA

1964-11-04:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]

1966-08-06:

Republic of BOLIVIA

1970-10-06:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]

1970-10-07:

Republic of BOLIVIA

1971-08-21:

Republic of BOLIVIA [Junta]

1971-08-22:

Republic of BOLIVIA

1978-07-21:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]

1978-07-22:

Republic of BOLIVIA

1980-07-18:

Republic of BOLIVIA [Junta]

1980-07-19:

Republic of BOLIVIA

1981-08-04:

Republic of BOLIVIA [Junta]

1981-09-04:

Republic of BOLIVIA

1982-07-19:

Republic of BOLIVIA [Junta]

1982-07-21:

Republic of BOLIVIA

2009-03-18:

Plurinational State of BOLIVIA





































Ruler changes:

1900-01-01:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Jose Manuel Pando
         (Presidente Jaun José Manuel Inocencio Pando Solares)

1904-08-14:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Ismael Montes
         (Presidente Ismael Montes Gamboa)

1909-08-12:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Eliodoro Villazon
         (Presidente Eliodoro Villazón Montaño)

1913-08-14:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Ismael Montes
         (Presidente Ismael Montes Gamboa)

1917-08-15:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Jose Gutierrez
         (Presidente José Gutiérrez Guerra)

1920-07-12:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Bautista Saavedra
         (Rosa Bautista Saavedra Mallea)

1920-07-13:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Government Junta
         (Junta de Gobierno)

1921-01-28:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Bautista Saavedra
         (Presidente Rosa Bautista Saavedra Mallea)

1925-09-03:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Felipe Segundo Guzman
         (Presidente Felipe Segundo Guzmán)

1926-01-10:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hernando Siles Reyes
         (Presidente Mariano Hernando Siles Reyes)

1930-05-28:

Republic of BOLIVIA [Military Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Council of Ministers
         (Concejo de Ministros)

1930-06-26:

Republic of BOLIVIA [Military Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Interregnum
         (Interregnum)

1930-06-28:

Republic of BOLIVIA [Military Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Carlos Blanco Galindo
         (Presidente Carlos Blanco Galindo)

1931-03-05:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Daniel Salamanca Urey
         (Presidente Daniel Domingo Salamanca Urey)

1934-11-28:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Jose Luis Tejada
         (Presidente José Luis Tejada Sorzano)

1936-05-17:

Republic of BOLIVIA [Provisional Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    German Busch
         (Germán Busch Becerra)

1936-05-20:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Colonel David Toro
         (Coronel José David Toro Ruilova)

1937-07-13:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    German Busch
         (Germán Busch Becerra)

1938-05-28:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President German Busch
         (Presidente Germán Busch Becerra)

1939-08-23:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Carlos Quintanilla
         (Presidente Carlos Quintanilla Quiroga)

1940-04-15:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Enrique Penaranda
         (Presidente Enrique Peñaranda del Castillo)

1943-12-20:

Republic of BOLIVIA [Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Gualberto Villarroel
         (Gualberto Villarroel López)

1944-04-05:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Gualberto Villarroel
         (Presidente Gualberto Villarroel López)

1946-07-21:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    NEstor Guillen
         (Néstor Guillén Olmos)

1946-08-15:

Republic of BOLIVIA [Provisional Government Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Tomas Monje
         (Tomás Monje Gutiérrez)

1947-03-10:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Enrique Hertzog
         (Presidente José Enrique Hertzog Garaizábal)

1949-10-22:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Mamerto Urriolagoitia
         (Presidente Mamerto Urriolagoitia Harriague)

1951-05-16:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Hugo Ballivian
         (Hugo Ballivián Rojas)

1952-04-11:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hernan Siles Zuazo
         (Presidente Hernán Siles Zuazo)

1952-04-16:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Victor Paz Estenssoro
         (Presidente Ángel Víctor Paz Estenssoro)

1956-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hernan Siles Zuazo
         (Presidente Hernán Siles Zuazo)

1960-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Victor Paz Estenssoro
         (Presidente Ángel Víctor Paz Estenssoro)

1964-11-04:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Alfredo Ovando Candia
         (Alfredo Ovando Candía)

1964-11-05:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Rene Barrientos
         (René Barrientos Ortuño)

1966-01-04:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Alfredo Ovando Candia
         (Alfredo Ovando Candía)

1966-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Rene Barrientos
         (Presidente René Barrientos Ortuño)

1969-04-27:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Luis Adolfo Siles Salinas
         (Presidente Luis Adolfo Siles Salinas)

1969-09-26:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Alfredo Ovando Candia
         (Presidente Alfredo Ovando Candía)

1970-10-06:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Military Junta
         (Junta militar)

1970-10-07:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Juan Jose Torres
         (Presidente Juan José Torres González)

1971-08-21:

Republic of BOLIVIA [Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Jaime Florentino Mendieta Vargas
         (Jaime Florentino Mendieta Vargas)

1971-08-22:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hugo Banzer
         (Presidente Hugo Banzer Suárez)

1978-07-21:

Republic of BOLIVIA [Military Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Victor González Fuentes
         (Víctor González Fuentes)

1978-07-22:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Juan Pereda
         (Presidente Juan Pereda Asbún)

1978-11-24:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President David Padilla
         (Presidente David Padilla Arancibia)

1979-08-08:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Walter Guevara
         (Presidente Wálter Guevara Arze)

1979-11-01:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    General Alberto Natusch
         (General Alberto Natusch Busch)

1979-11-17:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Lydia Gueiler Tejada
         (Lidia Gueiler Tejada)

1980-07-18:

Republic of BOLIVIA [Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Junta of Commanders
         (Junta de Commodoros)

1980-07-19:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Luis Garcia Meza Tejada
         (Presidente Luis García Meza Tejada)

1981-08-04:

Republic of BOLIVIA [Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Junta of Commanders
         (Junta de Commodoros)

1981-09-04:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Celso Torrelio
         (Presidente Celso Torrelio Villa)

1982-07-19:

Republic of BOLIVIA [Junta]  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Junta of Commanders
         (Junta de Commodoros)

1982-07-21:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Guido Vildoso
         (Presidente Guido Vildoso Calderón)

1982-10-10:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hernan Siles Zuazo
         (Presidente Hernán Siles Zuazo)

1985-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Victor Paz Estenssoro
         (Presidente Ángel Víctor Paz Estenssoro)

1989-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Jaime Paz Zamora
         (Presidente Jaime Paz Zamora)

1993-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Gonzalo Sanchez de Lozada
         (Presidente Gonzalo Sánchez de Lozada Sánchez Bustamante)

1997-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Hugo Banzer
         (Presidente Hugo Banzer Suárez)

2001-08-07:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Jorge Quiroga
         (Presidente Jorge Fernando Quiroga Ramírez)

2002-08-06:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Gonzalo Sanchez de Lozada
         (Presidente Gonzalo Sánchez de Lozada Sánchez Bustamante)

2003-10-17:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Carlos Mesa
         (Presidente Carlos Diego Mesa Gisbert)

2005-06-09:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Eduardo Rodriguez
         (Presidente Enrique Eduardo Rodríguez Veltzé)

2006-01-22:

Republic of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Evo Morales
         (Presidente Juan Evo Morales Ayama)

2019-11-10:

Plurinational State of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Jeanine Anez
         (Jeanine Áñez Chávez)

2019-11-11:

Plurinational State of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    General Williams Kaliman
         (General Williams Kaliman Romero)

2019-11-12:

Plurinational State of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    Jeanine Anez
         (Jeanine Áñez Chávez)

2020-11-08:

Plurinational State of BOLIVIA  (Sucre cj + La Paz eir)   -    President Luis Arce
         (Presidente Luis Alberto Lucho Arce Catacora)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .