w.ethnia.org
 

1986-SEP-19

.. or a geo zone >>

CANADA  UNITED KINGDOM  Constitutional Monarchy of CANADA Constitutional Monarchy of CANADA
  
(Ottawa) - (London + Westminster) - (Ottawa) (Ottawa)

Province of SASKATCHEWAN

Flag or logo since 1969-09-22
Province of SASKATCHEWAN (en) + Province de la SASKATCHEWAN (fr)
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
Capital:Regina - (Regina)
Official languages: English (en) . French (fr) .

Mainland:


SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)

4 Mainland Divisions:

EAST CENTRAL SASKATCHEWAN EAST CENTRAL SASKATCHEWAN Region  (Yorkton)Local: EAST CENTRAL SASKATCHEWAN Region  (Yorkton)
NORTHERN SASKATCHEWAN NORTHERN SASKATCHEWAN Region  (Lloydminster)Local: NORTHERN SASKATCHEWAN Region  (Lloydminster)
REGINA REGINA Region  (Regina)Local: REGINA Region  (Regina)
SASKATOON SASKATOON Region  (Saskatoon)Local: SASKATOON Region  (Saskatoon)




Dependent Protectorates:

AGENCY AGENCY Chiefdoms Tribal Council  (Spiritwood)Local: AGENCY Chiefs Tribal Council (en)  (Spiritwood)
BATTLEFORD Nations of Treaty Six in BATTLEFORD Region  (Battleford)Local: Chiefdoms of Treaty Six in BATTLEFORD Region (en)  (Battleford)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)Local: BEARDY''S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)
BIG ISLAND LAKE CREES BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)Local: BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)
COWESSESS CREES COWESSESS First Nation  (Cowessess)Local: COWESSESS First Nation (en) + Ka-wez-ance : KAWEZANCE (cr)  (Cowessess)
FILE HILLS QU''APPELLE Nations of Treaty Four : FILE HILLS QU''APPELLE Tribal Council  (Fort Qu''Apelle)Local: FILE HILLS QU''APPELLE Tribal Council (en)  (Fort Qu''Apelle)
MEADOW LAKE MEADOW LAKE Tribal Council : Treaty Ten Nations  (Meadow Lake)Local: MEADOW LAKE Tribal Council (en) + TŁ''OGH TUÉ (chp)  (Meadow Lake)
PRINCE ALBERT PRINCE ALBERT Grand Council  (Prince Albert)Local: PRINCE ALBERT Grand Council (en)  (Prince Albert)
SASKATOON TRIBAL SASKATOON Trbal Council  (Saskatoon)Local: SASKATOON Trbal Council (en)  (Saskatoon)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)Local: SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council (en)  (Carlyle + Whitewood)
THUNDERCHILD CREES THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)Local: THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)




Other Independent or Semi-Independent Polities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)


Other Territories or Entities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

ABEGWEIT MICMACS ABEGWEIT First Nation  (Scotchfort Reserve)
ACADIA MICMACS ACADIA First Nation  (Yarmouth + Gold River)
ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)
ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)
ANNAPOLIS VALLEY MICMACS ANNAPOLIS VALLEY First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Cambridge Station)
ARCTIC RED RIVER KUTCHINS Kutchin Chiefdom of ARCTIC RED RIVER Community under Treaty Eleven Agreement  (Arctic Red River)
ATHABASCA CHIPEWYANS ATHABASCA CHIPEWYAN First Nation  (Chipewyan + Fort Chipewyan)
ATHABASKANS Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS under Treaty Eight Agreement  (Fort McMurray)
BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)
BEAR RIVER MICMACS BEAR RIVER First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Bear River)
BEARSPAW STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of BEARSPAW Nation  (Eden Valley)
BEAVER LAKE CREES BEAVER LAKE Cree Nation  (Beaver Lake)
BEAVERS BEAVER First Nation  (Boyer)
BENOIT MICMACS KTAQAMKUK Micmac Nation : Benoit First Nation  (Saint George''s Bay)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUCTOUCHE MICMACS BUCTOUCHE First Nation  (Buctouche)
BUFFALO POINT OJIBWES BUFFALO POINT First Nation  (Buffalo Point)
BURNT CHURCH MICMACS BURNT CHURCH First Nation  (Burnt Church)
CHAPEL ISLAND MICMACS CHAPEL ISLAND First Nation  (Chapel Island)
CHINIKI STONEY NAKODAS Chiefdom of the CHINIKI Band of Stoney Nakoda  (Big Horn + Morley)
CHIPEWYAN PRAIRIE CHIPEWYAN PRAIRIE First Nation  (Janvier)
CHISASIBI CREES Cree Nation of CHISASIBI  (Chisasibi)
COLD LAKE COLD LAKE First Nations  (Cold Lake)
CREE NATION CREE Regional Administration : Cree Nation Government  (Nemaska)
CROSS LAKE CREES CROSS LAKE First Nation  (Cross Lake)
DOGRIB RAE Chiefdom of DOG RIB RAE Band under Treaty Eleven Agreement  (Rae-Edzo)
DRIFTPILE CREES DRIFTPILE First Nation : Driftpile Cree Nation  (Drift Pile River)
DUNCAN''S CREES DUNCAN''S First Naiton  (Brownvale)
EEL GROUND MICMACS EEL GROUND Micmac Nation  (Eel Ground)
ELSIPOGTOG MICMACS ELSIPOGTOG First Nation  (Elsipogtog)
ENOCH CREES ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)
ERMINESKIN CREES ERMINESKIN Cree Nation  (Ermineskin)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI First Nation  (Eskasoni)
FIRST NATIONS OF CANADA Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Indian Affairs and Northern Development  (Terrasses de la Chaudiere)
FORT FOLLY MICMACS FORT FOLLY First Nation  (Fort Folly)
FORT LIARD South Slavey Chiefdom of FORT LIARD Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Liard)
FORT MCKAY FORT MCKAY First Nation  (Fort McKay)
FORT MCMURRAY FORT MCMURRAY First Nation  (Fort McMurray)
FORT MCPHERSON KUTCHINS Kutchin Chiefdom of FORT MCPHERSON under the Treaty Eleven Agreement  (Fort McPherson)
FORT PROVIDENCE South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE under Treaty Eleven Agreement  (Fort Providence)
FORT SIMPSON South Slavey Chiefdom of FORT SIMPSON Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Simpson)
FORT SIMPSON METIS METIS Nation of Fort Simpson  (Fort Simpson)
FRANKLIN District of FRANKLIN  (Frobisher Bay)
FROG LAKE CREES FROG LAKE First Nation  (Frog Lake)
GLOOSCAP MICMACS GLOOSCAP First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Glooscap)
GOOSE BAY Canadian Forces Base GOOSE BAY  (Goose Bay)
HEART LAKE HEART LAKE First Nation  (Heart Lake + Lac La Biche)
HORSE LAKE BEAVERS HORSE LAKE First Nation  (Hythe)
INDIAN BROOK MICMACS INDIAN BROOK First Nation  (Indian Brook)
INDIAN ISLAND MICMACS INDIAN ISLAND First Nation  (Indian Island)
INUIT-METIS Unrecognized LABRADOR METIS Nation  (Happy Valley)
ISLAND LAKE CREES Bands of ISLAND LAKE First Nation part of Meadow Lake Tribal Council  (Island Lake)
KAHNAWAKE MOHAWKS Mohawk Council of KAHNAWAKE : Kahnawake Mohawk Territory  (Kahnawake)
KAINAI NATION Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Stand Off)
KAPAWENO KAPAWENO First Nation  (Grouard)
KASKA DENA KASKA DENA Society  ((Lower Post))
KATIVIK KATIVIK Regional Government  (Fort Chimo)
KEHEWIN CREES KEHEWIN Cree Nation  (Kehewin)
KINGSCLEAR MALISEETS KINGSCLEAR Fist Nation  (Kingsclear)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS Chiefdom of KITIGAN ZIBI Algonquin Band  (Manawaki)
LABRADOR District of LABRADOR  (Happy Valley-Goose Bay)
LENNOX ISLAND MICMACS LENNOX ISLAND First Nation  (Lennox Island Reserve)
LESSER SLAVE LAKE LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)
LIARD RIVER LIARD RIVER First Nation  (Watson Lake)
LITTLE RED RIVER CREES LITTLE RED RIVER Cree Nation  (John D''Or Prairie)
LOON RIVER CREES LOON RIVER Cree Nation  (Red Earth Creek)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
LUBICON LAKE CREES Territory of the LUBICON LAKE Nation  (Lubicon Lake + Little Buffalo Indian Settlement)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)
MADAWASKA MALISEETS MADAWASKA MALISEET First Nation  (Saint Basile)
MAINLAND MICMACS Confederacy of MAINLAND MICMACS  (Truro)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MEMBERTOU MICMACS MEMBERTOU First Nation Community  (Membertou)
METEPENAGIAG MICMACS METEPENAGIAG Micmac Nation  (Red Bank)
MICHEL MICHEL First Nation  (Spruce Grove)
MICMACS MICMAC National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MIKISEW CREES MIKISEW First Nation  (Peace Point)
MILLBROOK MICMACS Chiefdom of MILLBROOK First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Millbrook)
MONTANA BLACKFEET MONTANA First Nation  (Montana Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA Indian Reservation under Treaty Six Agreement  (Montana Indian Reservation)
NAVFAC ARGENTIA Argentia Joint United States and Canadian Navy Facility : NAVFAC ARGENTIA  (Goose)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Province of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)
NORTH SLAVEYS Chiefdom of NORTH SLAVEY Communities under Treaty Eleven Agreement  (Fort Good Hope)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)
NORWAY HOUSE CREES NORWAY HOUSE Cree Nation  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUXALK NATION NUXALK Nation part of British Columbian Indians  (Bella Coola)
O''CHIESE SAULTEAUX O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
OROMOCTO MALISEETS OROMOCTO First Nation  (Oromocto)
PABINEAU MICMACS PABINEAU First Nation  (Pabineau)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)
PEGUIS PEGUIS First Nation  (Peguis)
PEIGAN BLACKFEET PEIGAN Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Brocket)
PICTOU LANDING MICMACS PICTOU LANDING First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Trenton)
POMQUET MICMACS POMQUET First Nation : Afton First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Pomquet and Afton)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
QUEEN CHARLOTTE Haida Council of QUEEN CHARLOTTE  (Village of Queen Charlotte)
ROSS RIVER DENAS ROSS RIVER Dena Council  (Ross River)
SADDLE LAKE CREES SADDLE LAKE Cree Nation  (Saddle Lake)
SAINT MARY''S MALISEETS SAINT MARY''S First Nation  (Saint Mary''s)
SAINT REGIS MOHAWKS Mohawk Chiefdom of SAINT REGIS Band Council  (Saint Regis + Cornwall)
SAMPSON CREES SAMSON Cree Nation : Sampson First Nation  (Hobbema)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Tsuu T''ina)
SAWRIDGE SAWRIDGE Band  (Sawridge + Slave Lake)
SELKIRK Northern Tutchone Community of SELKIRK Nation  (Pelly Crossing)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Siksika)
SIX NATIONS Autonomous SIX NATIONS Band Council  (Oshweken)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Morley)
STURGEON LAKE CREES STURGEON LAKE First Nation  (Sturgeon Lake + Shellbrook)
SUCKER CREEK CREES SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)
SUNCHILD CREES SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)
SWAN RIVER SWAN RIVER First Nation  (Kinuso)
TALLCREE ANISHINABES TALLCREE First Nation : Tallcree Tribal Governement  (Fort Vermillion)
TESLIN TLINGITS Tlingit Chiefdom of the Community of TESLIN  (Teslin)
TOBIQUE MALISEETS TOBIQUE First Nation  (Tobique)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)
TRIBAL CHIEFS TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)
TSIMSHIAN TSIMSHIAN Nation part of British Columbian Indians  (New Aiyansh)
WAGMATCOOK MICMACS WAGMATCOOK First Nation  (Wagmatcook)
WAYCOBAH MICMACS WAYCOBAH First Nation  (Whycocomagh)
WEMINDJI CREES Cree Nation of WEMINDJI in Quebec  (Wemindji)
WESLEY STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of WESLEY First Nation  (Stoney + Morley)
WHAPMAGOOSTUI CREES WHAPMAGOOSTUI Cree Nation  (Whapmagoostui)
WHITEFISH GOODFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH GOODFISH LAKE First Nation  (Goodfish)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH LAKE First Nation  (Goodfish + Utikuma Lake)
WHITEHORSE Chiefdom WHITEHORSE Indian Band  (Whitehorse)
WOODLAND CREES WOODLAND CREE First Nation  (Cadotte Lake)
WOODSTOCK MALISEETS WOODSTOCK First Nation  (Woodstock)
YELLOWHEAD YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)
YELLOWKNIVES Chiefdom of YELLOWNIVES under Treaty Eight Agreement  (Yellowknife)
YUKON YUKON Territory  (Whitehorse)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages of the world.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Martucci Dave, DMA (US). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2020-FEB-20.