1900.ethnia.org
 

2018-NOV-09

.. or choose a geo zone >> WORLD Africa AmNorth AmSouth Antarctica Asia Europe Oceania

CANADA  UNITED KINGDOM 
  
(Ottawa) - (London + Westminster) -

Constitutional Monarchy of CANADA

Flag or logo since 1965-02-15
Constitutional Monarchy of CANADA (en) + Monarchie constitutionnelle du CANADA (fr)
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
Population:
Area:
Capital:Ottawa(Ottawa)
Official languages:()
Official religions:()

Metropole:


CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)

10 Federated or Constituent Metropolitan Divisions:

ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)Local: Province of ALBERTA (en)  (Edmonton)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)Local: Province of BRITISH COLUMBIA (en)  (City of Victoria)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)Local: Province of MANITOBA (en) + Province du MANITOBA (fr)  (Winnipeg)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)Local: Province of NEW BRUNSWICK (en) + Province du NOUVEAU-BRUNSWICK (fr)  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND AND LABRADOR Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR  (Saint John''s)Local: Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR (en)  (Saint John''s)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)Local: Province of NOVA SCOTIA (en)  (Halifax)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)Local: Province of ONTARIO (en)  (Toronto)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)Local: Province of PRINCE EDWARD ISLAND (en)  (Charlottetown)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)Local: Province du QUÉBEC (fr)  (Québec)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)Local: Province of SASKATCHEWAN (en) + Province de la SASKATCHEWAN (fr)  (Regina)




2 Condominiums, co-administered or disputed territories in Africa:

EAST SINAI Sinai Peacekeeping ZONE D  (Zone D)Local: Sinai Peacekeeping ZONE D (en) + MIZRAHI SINAI : מזרח סיני (he) + SINA'' ASH-SHARQ : شرق سيناء (ar)  (Zone D)
SINAI PENINSULA Multinational Force and Observers in SINAI PENINSULA Peacekeeping Zones  (Rome + El Gorah + Sharm El-Sheikh)Local: Multinational Force and Observers in SINAI PENINSULA Peacekeeping Zones (en) + SINAI : القوة متعددة الجنسيات والمراقبون (ar)  (Roma + El Gorah + Sharm Ash-Shaykh)

5 Territories in Americas:

FIRST NATIONS OF CANADA Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Aboriginal Affairs and Northern Development Canada  (Terrasses de la Chaudiere)Local: Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Aboriginal Affairs and Northern Development Canada (en) + Assemblée des PREMIÈRES NATIONS DU CANADA : Ministère des Affaires Indiennes et du Nord-Canada (fr)  (Terrasses de la Chaudière)
NORTHWEST PASSAGE Disputed Zone of NORTHWEST PASSAGE  (-)Local: CANADIAN NORTHWEST PASSAGE Zone (en) + Zone du PASSAGE DU NORD-OUEST CANADIEN (fr)  (-)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)Local: Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES (en) + Territoire fédéral des TERRITOIRES DU NORD-OUEST (fr) + DENENDEH (chp) + DENENDEH (cr) + DENENDEH (gwi) + NUNATSIAQ (ikt) + NUNATSIAQ : ᓄᓇᑦᓯᐊᖅ (iu) + NUNATSIAQ (iku) + DENENDEH (scs) + DENENDEH (xsl) + DENENDEH (dgr)  (Yellowknife)
NUNAVUT NUNAVUT Territory  (Iqaluit-Frobisher Bay)Local: NUNAVUT : ᓄᓇᕗᑦ (iu) + NUNAVUT Territory (en) + Territoire du NUNAVUT (fr)  (Iqaluit)
YUKON YUKON Territory  (Whitehorse)Local: YUKON Territory (en) + Territoire du YUKON (fr)  (Whitehorse)

6 Condominiums, co-administered or disputed territories in Americas:

BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)Local: British Army Training Unit Suffield : BATUS (en)  (Suffield)
CANADIAN BASE IN JAMAICA Canadian Base in JAMAICA  (Canadian Base in Jamaica)Local: Canadian Base in JAMAICA (en) + Base canadienne à la JAMAÏQUE (fr)  (Canadian Base in Jamaica)
HANS ISLAND Station of HANS ISLAND  (Hans Island)Local: Station HANS Ø (da) + Station of HANS ISLAND (en) + Station de l''ÎLE HANS (fr) + TARTUPALUK : ᑕᕐᑐᐸᓗᒃ (kl)  (Hans Island)
JUAN DE FUCA STRAIT Canado-American Disputed Area of The Strait of Juan de Fuca : JUAN DE FUCA STRAIT  (-)Local: The Strait of Juan de Fuca : JUAN DE FUCA STRAIT (en)  (-)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)Local: MACHIAS SEAL ISLAND Zone (en) + Zone de l''ÎLE MACHIAS SEAL (fr)  (Machias Seal Island)
YUKON-ALASKA Disputed Zone of YUKON-ALASKA Beaufort Sea  (-)Local: Disputed Zone of YUKON-ALASKA Beaufort Sea (en) + Zone disputée de la Mer de Beaufort entre YUKON ET ALASKA (fr)  (-)

Other notable Territories in Americas:

ABEGWEIT MICMACS ABEGWEIT First Nation  (Scotchfort Reserve)Local: ABEGWEIT First Nation (en) + EPIKWETK (mic)  (Skaqmk)
ACADIA MICMACS ACADIA First Nation  (Yarmouth + Gold River)Local: ACADIA First Nation (en) + ACADIA (mic)  (Yarmouth + Gold River)
ACHO DENE KOE ACHO DENE KOE First Nation  (Fort Liard)Local: ACHO DENE KOE First Nation  (Echaot''l Koe)
AGENCY AGENCY Chiefdoms Tribal Council  (Spiritwood)Local: AGENCY Chiefs Tribal Council (en)  (Spiritwood)
AHTAHKAKOOP CREES AHTAHKAKOOP Cree Nation  (Shell Lake)Local: AHTAHKAKOOP Cree Nation (en) + AHTAHKAKOOP (cr)  (Shell Lake)
AISHIHIK AISHIHIK First Nation  (Haines Junction)Local: AISHIHIK First Nation  (Haines Junction)
AKAITCHO AKAITCHO Territory Government : Six Dene First Nations  (Fort Resolution)Local: AKAITCHO Territory Government  (Fort Resolution)
AKWESASNE MOHAWKS Mohawk Nation of AKWESASNE  (Akwesasne + Cornwall)Local: Mohawk Nation of AKWESASNE (en) + AKWESASNE : Ahkwesáhsne (moh)  (Akwesasne + Cornwall)
ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)Local: Province of ALBERTA (en)  (Edmonton)
ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)Local: ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)Local: ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)
ANNAPOLIS VALLEY MICMACS ANNAPOLIS VALLEY First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Cambridge Station)Local: ANNAPOLIS VALLEY First Nation (en) + ANNAPOLIS VALLEY (mic)  (Cambridge Station)
ATHABASCA CHIPEWYANS ATHABASCA CHIPEWYAN First Nation  (Chipewyan + Fort Chipewyan)Local: ATHABASCA CHIPEWYAN First Nation (en) + ATHABASKA DËNESŲŁINÉ (chp)  (Chipewyan + Fort Chipewyan)
ATHABASCA TRIBAL ATHABASCA Tribal Council  (Fort McMurray)Local: ATHABASCA Tribal Council  (Fort McMurray)
BATTLEFORDS BATTLEFORDS Agency Tribal Chiefdoms  (Battleford + Saskatoon)Local: BATTLEFORDS Agency Tribal Chiefs (en)  (Battleford + Saskatoon)
BEAR RIVER MICMACS BEAR RIVER First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Bear River)Local: BEAR RIVER First Nation (en) + L''SƗTKUK (mic)  (Bear River)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS First Nation  (Duck Lake)Local: BEARDY''S AND OKEMASIS First Nation  (Duck Lake)
BEARSPAW STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of BEARSPAW Nation  (Eden Valley)Local: BEARSPAW Nation (en) + GAHNHA (sto)  (Eden Valley)
BEAVER LAKE CREES BEAVER LAKE Cree Nation  (Beaver Lake)Local: BEAVER LAKE Cree Nation  (Beaver Lake)
BEAVERS BEAVER First Nation : Dunneza Tribe  (Boyer)Local: BEAVER First Nation : Danezaa Tribe (en) + DANE-ZAA : ᑕᓀᖚ (bea)  (Boyer)
BEGADE SHOTAGOTINE Tulita Dene Band of BEGADE SHOTAGOTINE First Nation  (Tulita)Local: BEGADE SHOTAGOTINE First Nation (en) + BEGAEE SHUHAGOT’INE (xsl) + BEGAA DEH SHUH TAH GOT’IE (scs)  (Tulít’a)
BEHDZI AHDA BEHDZI AHDA First Nation  (Colville Lake)Local: BEHDZI AHDA First Nation  (K''áhbamį́túé)
BENOIT MICMACS KTAQAMKUK Micmac Nation : Benoit First Nation  (Saint George''s Bay + Conne River)Local: KTAQMKUK Mi''kmaq Nation (en) + KTAQAMKUK Mi''kmaq (mic)  (Saint George''s Bay + Samiajij Miawpukek)
BIG ISLAND LAKE CREES BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)Local: BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)
BIG RIVER CREES BIG RIVER First Nation  (Debden)Local: BIG RIVER First Nation  (Debden)
BIG RIVER PEOPLE First Nation of NACHO NYAK DUN : First Nation of the Big River People  (Mayo)Local: First Nation of NACHO NYÄK DUN (en) + NA-CHO NYÄK DUN (ttm)  (Mayo)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)Local: BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
BIRCH NARROWS DENES BIRCH NARROWS Dene Nation : Birch Narrows First Nation  (Turnor Lake + Churchill Lake)Local: BIRCH NARROWS Dene Nation : Birch Narrows First Nation  (Turnor Lake + Churchill Lake)
BLACK LAKE DENES BLACK LAKE Denesuline First Nation  (Black Lake)Local: BLACK LAKE Denesuline First Nation (en) + BLACK LAKE Dënesųłiné (chp)  (Black Lake)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)Local: Province of BRITISH COLUMBIA (en)  (City of Victoria)
BUCTOUCHE MICMACS BUCTOUCHE First Nation  (Buctouche)Local: BOUCTOUCHE First Nation (en) + Première Nation de BOUCTOUCHE (fr) + Buktus TJIPOGTOTJG (mic)  (Chebooktoosk)
BUFFALO POINT OJIBWES BUFFALO POINT First Nation  (Buffalo Point)Local: BUFFALO POINT First Nation (en) + NEYAASHIING (oj)  (Buffalo Point)
BUFFALO RIVER DENES BUFFALO RIVER DENE Nation  (Dillon)Local: BUFFALO RIVER DENE Nation (en)  (Dillon)
BURNT CHURCH MICMACS BURNT CHURCH First Nation  (Burnt Church)Local: ESGENOÔPETITJ First Nation (en) + Première Nation de ESGENOÔPETITJ (fr) + Eskɨnuopitijk ESGENOÔPETITJ (mic)  (Eskɨnuopitijk)
CANOE LAKE CREES CANOE LAKE Cree First Nation  (Canoe Narrows)Local: CANOE LAKE Cree First Nation  (Canoe Narrows)
CARCROSS-TAGISH Autonomous CARCROSS-TAGISH First Nation  (Carcross)Local: CARCROSS-TAGISH First Nation  (Carcross)
CARRY THE KETTLE NAKODAS CARRY THE KETTLE Nakoda Nation  (Sintaluta)Local: CARRY THE KETTLE Nakoda Nation  (Sintaluta)
CHACACHAS CHACACHAS First Nation  (Whitewood)Local: CHACACHAS First Nation  (Whitewood)
CHAKASTAPAYSIN CREES CHAKASTAPAYSIN First Nation  (Fond A La Corne + Melfort)Local: CHAKASTAPAYSIN First Nation (en) + CHAKASTAYPASIN (cr)  (Fond à la Corne + Melfort)
CHAMPAGNE CHAMPAGNE First Nation  (Champagne Landing)Local: CHAMPAGNE First Nation  (Champagne Landing)
CHAMPAGNE AND AISHIHIK Autonomous CHAMPAGNE AND AISHIHIK First Nations  (Haines Junction)Local: CHAMPAGNE AND AISHIHIK First Nations  (Haines Junction)
CHAPEL ISLAND MICMACS CHAPEL ISLAND First Nation  (Chapel Island)Local: POTLOTEK First Nation (en) + POTLOTEK (mic)  (Potlotek)
CHINIKI STONEY NAKODAS Chiefdom of the CHINIKI Band of Stoney Nakoda  (Big Horn + Morley)Local: CHINIKI Band of Stoney Nakoda (en) + CHINIKI (sto)  (Big Horn + Morley)
CHIPEWYAN PRAIRIE CHIPEWYAN PRAIRIE Dene First Nation  (Janvier)Local: CHIPEWYAN PRAIRIE Dene First Nation (en) + TŁ’ÓGH TËLÍ DËNESŲŁĮNE (chp)  (Janvier)
CHISASIBI CREES Cree Reserved Land of the Cree Nation of CHISASIBI  (Chisasibi)Local: Nation crie de CHISASIBI (fr) + CHISASIPIWI Iyiyou : ᒋᓵᓰᐲ (cr)  (Chisaasiipii)
CLEARWATER RIVER DENES CLEARWATER RIVER DENE Nation  (Clearwater River)Local: CLEARWATER RIVER DENE Nation  (Clearwater River)
COLD LAKE COLD LAKE First Nations  (Cold Lake)Local: COLD LAKE First Nations  (Cold Lake)
CONNE RIVER MICMACS MIAWPUKEK First Nation : Samiajij Miawpukek Indian Reserve  (Conne River)Local: MIAWPUKEK First Nation (en) + MIAWPUKEK Mi''kamawey Mawi''omi (mic)  (Samiajij Miawpukek)
COTE SAULTEAUX COTE First Naiton  (Kamsack)Local: COTÉ First Naiton  (Kamsack)
COWESSESS CREES COWESSESS First Nation  (Cowessess)Local: COWESSESS First Nation (en) + Ka-wez-ance : KAWEZANCE (cr)  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES CROSS LAKE First Nation  (Cross Lake)Local: CROSS LAKE First Nation (en) + Pimicikamāk Nīhithawī : NIKIKONAKOS (cr)  (Cross Lake)
CUMBERLAND HOUSE CREES CUMBERLAND HOUSE Cree Nation  (Cumberland House)Local: CUMBERLAND HOUSE Cree Nation (en) + WASKAHIKANIHK (csw)  (Cumberland House)
DAY STAR CREES DAY STAR First Nation  (Day Star + Punnichy)Local: DAYSTAR First Nation  (Daystar + Punnichy)
DEH GAH GOTIE DEH GAH GOTIE Dene Council : Fort Providence First Nation  (Fort Providence)Local: DEH GAH GOTIE Dene Council : Deh Gah Gotie Koe First Nation  (Zhahti Koe)
DEHCHO DEHCHO First Nations  (Fort Simpson)Local: DEHCHO First Nations  (Liidli Kue)
DELINE DELINE First Nation  (Deline)Local: DÉLĮNE First Nation  (Délı̨ne)
DENE THA DENE THA First Nation  (Bushe River)Local: DENE THA'' First Nation (en) + DENE THA'' (chp)  (Bushe River)
DENINOO KUE DENINOO KUE First Nation  (Fort Resolution)Local: DENINU KUÉ First Nation  (Deninoo Kue)
DETTAH Yellowknives Dene First Nation DETTAH  (Dettah)Local: Yellowknives Dene First Nation DETAH  (Detah)
DRIFTPILE CREES DRIFTPILE First Nation : Driftpile Cree Nation  (Drift Pile River)Local: DRIFTPILE First Nation : Driftpile Cree Nation  (Driftpile River)
DUNCAN''S CREES DUNCAN''S First Naiton  (Brownvale)Local: DUNCAN''S First Naiton  (Brownvale)
EEL GROUND MICMACS EEL GROUND Micmac Nation  (Eel Ground)Local: EEL GROUND Micmac Nation (en) + Nation des Micmacs de EEL GROUND (fr) + Nenadookun EEL GROUND (mic)  (Eel Ground)
EEYOU ISTCHEE EEYOU ISTCHEE Territory : Grand Council of The Crees  (Nemaska)Local: Eeeyou Tapayatachesoo : EEYOU ISTCHEE : ᐃᔨᔨᐤ ᐊᔅᒌ (cr) + Territoire de l''EEYOU ISTCHEE (fr)  (Nemaskaa)
EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES Regional Government  (Chibougamau + Waskaganish)Local: IYYÛ CIŠEUCIMÂU : ᐃᔨᔨᐤ ᐊᔅᒌ (cr) + Gouvernement régional d''EEYOU ISTCHEE-BAIE JAMES (fr)  (Chibougamau + Wâskâhîkaniš)
EHDIITAT EHDIITAT Gwichin Council  (Aklavik)Local: EHDIITAT Gwich''in Council  (Aklarvik)
ELSIPOGTOG MICMACS ELSIPOGTOG First Nation  (Elsipogtog)Local: ELSIPOGTOG First Nation (en) + Première Nation de ELSIPOGTOG (fr) + L''sipuktuk ELSIPOGTOG (mic)  (L''sipuktuk)
ENGLISH RIVER DENES ENGLISH RIVER Dene Nation : English River First Nation  (Patuanak)Local: ENGLISH RIVER Dene Nation : English River First Nation  (Patuanak)
ENOCH CREES ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)Local: ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)
ERMINESKIN CREES ERMINESKIN Cree Nation  (Ermineskin)Local: ERMINESKIN Cree Nation (en) + ERMINESKIN Amiskwacīwiyiniwak (cr)  (Ermineskin)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI First Nation  (Eskasoni)Local: ESKASONI Mi''Kmaw Nation (en) + ESSISOQNI Wutaniminu (mic)  (Eskasoni)
FILE HILLS QU''APPELLE Nations of Treaty Four : FILE HILLS QU''APPELLE Tribal Council  (Fort Qu''Apelle)Local: FILE HILLS QU''APPELLE Tribal Council (en)  (Fort Qu''Apelle)
FISHING LAKE SAULTEAUX FISHING LAKE First Nation  (Wadena)Local: FISHING LAKE First Nation  (Wadena)
FLYING DUST FLYING DUST First Nation  (Flying Dust)Local: FLYING DUST First Nation : Kopahawakenum  (Kopahawakenum)
FOND DU LAC DENES FOND DU LAC Denesuline Nation  (Fond Du Lac)Local: FOND DU LAC Denesuline Nation (en) + FOND DU LAC Dënesųłiné (chp)  (Fond-du-Lac)
FORT FOLLY MICMACS FORT FOLLY First Nation  (Fort Folly)Local: FORT FOLLY First Nation (en) + Première Nation de FORT FOLLY (fr) + Kwesawék Amlamkuk FORT FOLLY (mic)  (Kwesawék Amlamkuk)
FORT MCKAY FORT MCKAY First Nation  (Fort McKay)Local: FORT MCKAY First Nation  (Fort McKay)
FORT MCMURRAY FORT MCMURRAY First Nation  (Fort McMurray)Local: FORT MCMURRAY First Nation  (Fort McMurray)
FORT SIMPSON METIS METIS Nation of Fort Simpson  (Fort Simpson)Local: MÉTIS Nation of Fort Simpson  (Liidli Kue)
FROG LAKE CREES FROG LAKE First Nation  (Frog Lake)Local: FROG LAKE First Nation  (Frog Lake)
GEORGE GORDON CREES GEORGE GORDON First Nation  (Gordon + Punnichy)Local: GEORGE GORDON First Nation (en) + KANEONUSKATEW (cr)  (Gordon + Punnichy)
GLOOSCAP MICMACS GLOOSCAP First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Glooscap)Local: PESIKITK First Nation (en) + PESIKITK'' (mic)  (Pesikitk'')
GWICHIN GWICHIN Tribal Council  (Fort McPherson)Local: GWICH''IN Tribal Council (en) + GWÌCH''INAT Eenjit Gàdrat''igwijìlcheii Gidilii (gwi)  (Fort McPherson)
GWICHYA GWICHYA Gwichin Band Council  (Tsiigehtchic)Local: GWICHYA Gwich''in Band Council + GWICHYA GWICH''IN (gwi)  (Tsiigehtshik)
HAIDA ISLANDS Council of HAIDA ISLANDS of Queen Charlotte Areas  (Village of Queen Charlotte)Local: Council of HAIDA GWAII Areas (en)  (Village of Queen Charlotte)
HATCHET LAKE DENES HATCHET LAKE Denesuline First Nation  (Wollaston Lake)Local: HATCHET LAKE Denesuline First Nation (en) + TTHËŁTUÉ Dënesųłiné (chp)  (Wollaston Lake)
HEART LAKE HEART LAKE First Nation  (Heart Lake + Lac La Biche)Local: HEART LAKE First Nation  (Heart Lake + Lac La Biche)
HORSE LAKE BEAVERS HORSE LAKE First Nation  (Hythe)Local: HORSE LAKE First Nation  (Hythe)
INDIAN ISLAND MICMACS INDIAN ISLAND First Nation  (Indian Island)Local: INDIAN ISLAND First Nation (en) + Première Nation de l''ÎLE INDIAN (fr) + L''nu Minigog INDIAN ISLAND (mic)  (L''nu Minigog)
INUVIK-NIHTAT INUVIK Band Council and Nihtat Gwichin Council  (Inuvik)Local: INUVIK Band Council and Nihtat Gwichin Council  (Inuuvik)
JAMES SMITH CREE NATION JAMES SMITH First Nation : James Smith Cree Nation  (Fond A La Corne + Melfort)Local: JAMES SMITH First Nation (en) + Notaweecheekanis : NIHTAWIKHICIKANIS (cr)  (Fond à la Corne + Melfort)
JAMES SMITH CREES JAMES SMITH First Nation  (Fond A La Corne + Melfort)Local: JAMES SMITH First Nation (en) + Notaweecheekanis : NIHTAWIKHICIKANIS (cr)  (Fond à la Corne + Melfort)
JAMESIA Territory of JAMESIA : Localities of James Bay  (Matagami)Local: Territoire de la JAMÉSIE : Localités de la Baie James (fr)  (Matagami)
JEAN MARIE RIVER JEAN MARIE RIVER First Nation  (Jean Marie River)Local: TTHEK''ÉHDÉLĮ First Nation  (Tthek''éhdélį)
KAAGEE TU KAAGEE TU First Nation  (Kakisa)Local: KA''ÁGEE TU First Nation  (K''ágee)
KACHO GOTINE KASHO GOTINE Community Council : Charter Community of Fort Good Hope  (Fort Good Hope)Local: K''ASHO GOT''INE Community Council   (Rádeyîlîkóé)
KAHKEWISTAHAW CREES KAHKEWISTAHAW First Nation  (Broadview)Local: KAHKEWISTAHAW First Nation (en) + Kā-kīwistāhāw : KAKIWISTAHAW (cr)  (Broadview)
KAHNAWAKE MOHAWKS Mohawk Council of KAHNAWAKE : Kahnawake Mohawk Territory  (Kahnawake)Local: Mohawk Council of KAHNAWÀ:KE (en) + Kahnawáˀkye : KAHNAWÀ:KE (moh)  (Kahnawà:ke)
KAINAI NATION Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Stand Off)Local: Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation (en) + KÁÍNAWA (bla)  (Stand Off)
KAPAWENO KAPAWENO First Nation  (Grouard)Local: KAPAWE''NO First Nation  (Grouard)
KASKA DENA KASKA DENA Council  ((Lower Post))Local: KASKA DENA Council  ((Lower Post))
KATIVIK KATIVIK Regional Government  (Fort Chimo)Local: Administration régionale KATIVIK (fr) + KATIVIK : ᑲᑎᕕᒃ (iu)  (Kuujjuaq)
KATLODEECHE KATLODEECHE First Nation  (Hay River)Local: KÁTŁ’ODEECHE First Nation  (Xátł''odehchee)
KAWACATOOSE CREES KAWACATOOSE First Nation  (Raymore)Local: KAWACATOOSE First Nation (en) + Ka-ra-ca-toose : KAWACATOOSE (cr)  (Raymore)
KEE TAS KEE NOW KEE TAS KEE NOW Tribal Council. Administration  (Atikameg)Local: KEE TAS KEE NOW Tribal Council. Administration  (Atikameg)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX KEESEEKOOSE First Nation  (Kampsack)Local: KEESEEKOOSE First Naiton  (Kampsack)
KEHEWIN CREES KEHEWIN Cree Nation  (Kehewin)Local: KEHEWIN Cree Nation (en) + KEHIWIN (cr)  (Kehewin)
KEY SAULTEAUX THE KEY Frist Nation  (Norquay)Local: THE KEY Frist Nation  (Norquay)
KINGSCLEAR MALISEETS KINGSCLEAR Fist Nation  (Kingsclear)Local: KINGSCLEAR Fist Nation (en) + Première Nation de KINGSCLEAR (fr) + KINGSCLEAR Wolastoqiyik (pqm)  (Kingsclear)
KINISTIN SAULTEAUX KINISTIN Saulteaux Nation  (Kinistin)Local: KINISTIN Saulteaux Nation (en) + KINIŠTIN Nakawēmowin (oj)  (Kinistin)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS KITIGAN ZIBI Algonquin First Nation  (Kitigan Zibi)Local: KITIGAN ZIBI Anishinabeg (alq) + Première Nation Anishinabeg de KITIGAN ZIBI (fr) + KITIGAN ZIBI Anishinabeg First Nation (en)  (Kitigan Zibi)
KLUANE KLUANE First Nation  (Burwash Landing)Local: KLUANE First Nation (en) + LÙ’ÀN Män Ku Dän (tce)  (Burwash Landing)
KLUANE LAKE Autonomous KLUANE First Nation : Kluane Lake People  (Burwash Landing)Local: KLUANE First Nation (en) + LÙ’ÀN Män Ku Dän (tce)  (Burwash Landing)
KWANLIN DUN Autonomous KWANLIN DUN First Nation  (Whitehorse)Local: KWANLIN DÜN First Nation  (Whitehorse)
LABRADOR Region of LABRADOR  (Happy Valley-Goose Bay)Local: Region of LABRADOR (en)  (Happy Valley-Goose Bay)
LAC LA RONGE CREES Chiefdom of LAC LA RONGE Indian Band  (La Ronge)Local: LAC LA RONGE Indian Band  (La Ronge)
LENNOX ISLAND MICMACS LENNOX ISLAND First Nation  (Lennox Island Reserve)Local: LENNOX ISLAND First Nation (en) + L''NUI MINEGOO (mic)  (Lennox Island Reserve)
LESSER SLAVE LAKE LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)Local: LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)
LIARD RIVER LIARD RIVER First Nation  (Watson Lake)Local: LIARD RIVER First Nation  (Watson Lake)
LIIDLI KUE LIIDLI KUE First Nation  (Fort Simpson)Local: LIIDLI KUE First Nation  (Liidli Kue)
LITTLE BLACK BEAR CREES LITTLE BLACK BEAR First Nation  (Goodeve)Local: LITTLE BLACK BEAR First Nation (en) + Kees kee hew mus-coo muskw : KUS-KEE-TEW-MUS-COO-MUSQUA (cr)  (Goodeve)
LITTLE RED RIVER CREES LITTLE RED RIVER Cree Nation  (John D''Or Prairie)Local: LITTLE RED RIVER Cree Nation (en) + ATHAPISCOW-WIYINIWAK (cr)  (John D''Or Prairie)
LITTLE SALMON-CARMACKS LITTLE SALMON-CARMACKS First Nation  (Carmacks)Local: LITTLE SALMON-CARMACKS First Nation  (Carmacks)
LOON RIVER CREES LOON RIVER First Nation  (Red Earth Creek)Local: LOON RIVER First Nation  (Red Earth Creek)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)Local: LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
LUBICON LAKE CREES Territory of the LUBICON LAKE Indian Nation  (Lubicon Lake + Little Buffalo Indian Settlement)Local: Territory of the LUBICON LAKE Indian Nation (en) + LUBICON Āyapāskāwiyiniwak (cr)  (Lubicon Lake + Little Buffalo Indian Settlement)
LUTSELKE LUTSELKE Dene First Nation  (Lutselke)Local: LUTSEL K''E Dene First Nation  (Łutsel K''e)
MADAWASKA MALISEETS MADAWASKA MALISEET First Nation  (Saint Basile)Local: MADAWASKA MALISEET First Nation (en) + Première Nation MALÉCITE DU MADAWASKA (fr) + MADAWASKA WOLASTOQIYIK (pqm)  (Saint Basile)
MAINLAND MICMACS Confederacy of MAINLAND MICMACS  (Truro)Local: Confederacy of MAINLAND MI''KMAQ (en) + MI''KMAQ (mic)  (Truro)
MAKWA LAKE CREES MAKWA LAKE First Nation : Makwa Sahgaiehcan First Nation  (Makwa Lake)Local: MAKWA SAHGAIEHCAN First Nation (en) + MAKWA SAHGAIEHCAN (crk)  (Makwa Lake)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)Local: Province of MANITOBA (en) + Province du MANITOBA (fr)  (Winnipeg)
MEADOW LAKE MEADOW LAKE Tribal Council : Treaty Ten Nations  (Meadow Lake)Local: MEADOW LAKE Tribal Council (en) + TŁ''OGH TUÉ (chp)  (Meadow Lake)
MEMBERTOU MICMACS MEMBERTOU First Nation Community  (Membertou)Local: MEMBERTOU First Nation Community (en) + MEMBERTOU Unamak''i (mic)  (Membertou)
METEPENAGIAG MICMACS METEPENAGIAG Micmac Nation  (Red Bank)Local: METEPENAGIAG Mi''kmaq Nation (en) + Nation des Micmacs de METEPENAGIAG (fr) + METEPENAGIAG MI''KMAQ (mic)  (Red Bank)
MICHEL MICHEL First Nation  (Spruce Grove)Local: MICHEL First Nation  (Spruce Grove)
MICMACS MIKMAQ National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)Local: MI''KMAQ National Council (en) + MI''KMAQ Santé Mawiómi (mic)  (Mniku on Potlotek)
MIKISEW CREES MIKISEW Cree First Nation  (Peace Point)Local: MIKISEW Cree First Nation (en) + MIKISEW (cr)  (Peace Point)
MILLBROOK MICMACS Chiefdom of MILLBROOK First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Millbrook)Local: MILLBROOK First Nation (en) + MILLBROOK (mic)  (Millbrook)
MINISTIKWAN CREES MINISTIKWAN LAKE Cree First Nation part of Meadow Lake Tribal Council : Ministikwan First Nation  (Island Lake)Local: MINISTIKWAN LAKE Cree First Nation : Ministikwan Cree Nation  (Island Lake)
MISTAWASIS CREES MISTAWASIS First Nation  (Mistawasis + Leask)Local: MISTAWASIS First Nation  (Mistawasis + Leask)
MONTANA BLACKFEET MONTANA First Nation  (Montana Indian Reservation)Local: MONTANA First Nation (en) + AAMSSKÁÁPIPIKANI (bla)  (Montana Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA First Nations  (Montana Indian Reservation + Maskwacis)Local: MONTANA First Nations  (Montana Indian Reservation + Maskwacis)
MONTREAL LAKE CREES MONTREAL LAKE First Nation  (Montreal Lake)Local: MONTREAL LAKE First Nation  (Montreal Lake)
MOOSOMIN CREES Chiefdom of MOOSOMIN Indian Reserves : Moosomin First Nation  (Cochin + Moosomin)Local: MOOSOMIN Indian Reserves : Moosomin First Nation  (Cochin + Moosomin)
MUSCOWPETUNG SAULTEAUX MUSCOWPETUNG First Nation : Muscowpetung Saulteaux Nation  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)Local: MUSCOWPETUNG First Nation : Muscowpetung Saulteaux Nation  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)
MUSHUAU INNUS MUSHUAU INNU First Nation  (Natuashish)Local: MUSHUAU INNU First Nation (en) + Première Nation des INNUS DE MUSHUAU (fr) + MUSHUAU INNUAT (moe) + MUSHUAU INNUAT (nsk)  (Natuashish)
MUSKEG LAKE CREES MUSKEG LAKE Cree Nation  (Muskeg Lake + Leask)Local: MUSKEG LAKE Cree Nation  (Muskeg Lake + Leask)
MUSKODAY MUSKODAY First Nation  (Muskoday)Local: MUSKODAY First Nation  (Muskoday)
MUSKOWEKWAN SAULTEAUX MUSKOWEKWAN First Nation  (Lestock)Local: MUSKOWEKWAN First Nation (en) + MASKAWIGWAN (oj)  (Lestock)
NAHANNI BUTTE NAHANNI BUTTE Dene Band  (Nahanni Butte)Local: NAHANNI BUTTE Dene Band  (Tthenáágó)
NDILO Yellowknives Dene First Nation NDILO  (Ndilo)Local: Yellowknives Dene First Nation N''DILO  (N''Dilo)
NEKANEET CREES NEKANEET Cree Nation Indian Reserve : Nekaneet First Nation  (Mapple Creek)Local: NEKANEET Cree Nation Indian Reserve : Nekaneet First Nation  (Mapple Creek)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)Local: Province of NEW BRUNSWICK (en) + Province du NOUVEAU-BRUNSWICK (fr)  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Region of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)Local: Region of NEWFOUNDLAND (en)  (Saint John''s)
NEWFOUNDLAND AND LABRADOR Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR  (Saint John''s)Local: Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR (en)  (Saint John''s)
NISHGA Autonomous Nation of NISHGA People of the Land and Hereditary Chiefs Society  (Gitlakdamix-New Aiyansh)Local: NISGA''A Nation Gitlaxyuup-m and Smgigyet Society (en) + NISGA''A Gitlaxyuup-m Smgigyet (tsi)  (Gitlaxt''aamiks-New Aiyansh)
NORTH OF QUEBEC Administrative Region of NORTH OF QUEBEC  (Chibougamau)Local: Région administrative du NORD DU QUÉBEC (fr)  (Chibougamau)
NORTH PEACE NORTH PEACE Tribal Council  (High Level)Local: NORTH PEACE Tribal Council (en)  (High Level)
NORTHERN TUTCHONES NORTHERN TUTCHONE Tribal Council  (Pelly Crossing)Local: NORTHERN TUTCHONE Tribal Council  (Pelly Crossing)
NORWAY HOUSE CREES NORWAY HOUSE Cree Nation  (Norway House)Local: NORWAY HOUSE Cree Nation (en) + KINOSAO SIPI (cr)  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)Local: Province of NOVA SCOTIA (en)  (Halifax)
NUNATSIAVUT Autonomous Inuit Territory of NUNATSIAVUT  (Nain + Hopedale)Local: Autonomous Inuit Territory of NUNATSIAVUT (en) + NUNATSIAVUT : ᓄᓇᑦᓯᐊᕗᑦ (iu)  (Nain + Hopedale)
NUNATUKAVUT Territory of NUNATUKAVUT  (Happy Valley)Local: Territory of NUNATUKAVUT (en)  (Vâli)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)Local: Disputed Territory of NUNEZ ROCKS (en)  (-)
NUXALK NATION NUXALK Nation part of British Columbian Indians  (Bella Coola)Local: NUXALK Nation (en) + NUXÁLK (blc)  (Bella Coola)
O''CHIESE SAULTEAUX O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)Local: O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)
OCEAN MAN ASSINIBOINES OCEAN MAN First Nation : Ocean Man Indian Reserve  (Stoughton)Local: OCEAN MAN First Nation (en) + Kitchi-Kah-Me-Win : KICKEKAMEWIN (asb)  (Stoughton)
OCHAPOWACE OCHAPOWACE First Nation  (Whitewood)Local: OCHAPOWACE First Nation (en) + OCHAPOWACE (cr)  (Whitewood)
OCHAPOWACE CREES OCHAPOWACE First Nation  (Whitewood)Local: OCHAPOWACE First Nation (en) + OCHAPOWACE (cr)  (Whitewood)
OKANESE CREES OKANESE First Nation  (Okanese + Balcarres)Local: OKANESE First Nation (en) + OKANIS (cr)  (Okanese + Balcarres)
ONE ARROW CREES ONE ARROW First Nation  (One Arrow)Local: ONE ARROW First Nation (en) + Kah-pah-yak-as-to-cum : KUPEYAKWUSKONAM (cr)  (One Arrow)
ONION LAKE CREES ONION LAKE First Nation  (Onion Lake)Local: ONION LAKE First Nation  (Onion Lake)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)Local: Province of ONTARIO (en)  (Toronto)
OROMOCTO MALISEETS OROMOCTO First Nation  (Oromocto)Local: OROMOCTO First Nation (en) + Première Nation d''OROMOCTO (fr) + OROMOCTO Wolastoqiyik (pqm)  (Welamooktook)
OUJE-BOUGOUMOU Amerindian Establishment of OUJE-BOUGOUMOU  (Ouje-Bougoumou)Local: Établissement amérindien d''OUJÉ-BOUGOUMOU (fr) + ÛCÊPUKUMÛ - ᐆᒉᐳᑯᒨ (cr)  (Ûcêpukumû)
PABINEAU MICMACS PABINEAU First Nation  (Pabineau)Local: PABINEAU First Nation (en) + Première Nation de PABINEAU (fr) + OINPEGITJOIG L''NOEIGATI (mic)  (Pabineau)
PASQUA PASQUA First Nation  (Pasqua)Local: PASQUA First Nation  (Pasqua)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)Local: PAUL First Nation  (Wabamun)
PEEPEEKISIS CREES PEEPEEQUISIS First Nation : Peepeequisis Cree Nation  (Peepeekisis + Balcarres)Local: PEEPEEQUISIS First Nation : Peepeequisis Cree Nation  (Peepeekisis + Balcarres)
PEERLESS TROUT CREES PEERLESS TROUT First Nation  (Peerless Trout + Slave Lake)Local: PEERLESS TROUT First Nation  (Peerless Trout + Slave Lake)
PEGUIS PEGUIS First Nation  (Peguis)Local: PEGUIS First Nation (en)  (Peguis)
PEHDZEH KI PEHDZEH KI First Nation  (Wrigley)Local: PEHDZEH KI First Nation  (Pedzéh Kñ)
PEIGAN BLACKFEET PEIGAN Nation : Piikani Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Brocket)Local: PIIKANI Nation (en) + ApatohsiPiikani : APATOHSI PIIKANI (bla)  (Brocket)
PELICAN LAKE PELICAN LAKE First Nation  (Leoville)Local: PELICAN LAKE First Nation (en) + CHACHAKEW SAKAHIKAN (cr)  (Leoville)
PETER BALLANTYNE CREES PETER BALLANTYNE Cree Nation  (Pelican Narrows)Local: PETER BALLANTYNE Cree Nation  (Pelican Narrows)
PETER CHAPMAN CREES PETER CHAPMAN First Nation : Peter Chapman Band  (Fond A La Corne + Melfort)Local: PETER CHAPMAN First Nation : Peter Chapman Band  (Fond à la Corne + Melfort)
PHEASANT''S RUMP NAKOTAS PHEASANT''S RUMP Nakota First Nation : Pheasant''s Rump Indian Reserve  (Kisbey)Local: PHEASANT RUMP Nakota First Nation  (Kisbey)
PIAPOT CREES PIAPOT First Nation  (Zehner)Local: PIAPOT First Nation (en) + Payipwāt : PAYIPWAT (cr)  (Zehner)
PICTOU LANDING MICMACS PICTOU LANDING First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Trenton)Local: PICTOU LANDING First Nation (en) + PICTOU LANDING (mic)  (Trenton)
POMQUET MICMACS POMQUET First Nation : Afton First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Pomquet and Afton)Local: PAQ''TNKEK First Nation : Paq''tnkek Mi''kmaw Nation (en) + PAQ''TNKEK MI''KMAW (mic)  (Paqtnkek-Niktuek)
PRINCE ALBERT PRINCE ALBERT Grand Council  (Prince Albert)Local: PRINCE ALBERT Grand Council (en)  (Prince Albert)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)Local: Province of PRINCE EDWARD ISLAND (en)  (Charlottetown)
QALIPU MICMACS QALIPU Micmac First Nation Band  (Corner Brook)Local: QALIPU Micmac First Nation Band (en) + QALIPU Mik''maq (mic)  (Corner Brook)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)Local: Province du QUÉBEC (fr)  (Québec)
RED EARTH CREES RED EARTH Cree Nation  (Red Earth)Local: RED EARTH Cree Nation  (Red Earth)
RED PHEASANT CREES Chiefdom of RED PHEASANT Cree Nation : Red Pheasant First Nation  (Cando)Local: RED PHEASANT Cree Nation : Red Pheasant First Nation  (Cando)
ROSS RIVER DENAS ROSS RIVER Dena Council  (Ross River)Local: ROSS RIVER Dena Council  (Ross River)
SADDLE LAKE CREES SADDLE LAKE Cree Nation  (Saddle Lake)Local: SADDLE LAKE Cree Nation (en) + ONIHCIKISKOWAPOWIN Nehiyawak (crk)  (Saddle Lake)
SAHTU DENE SAHTU DENE Council  (Fort Good Hope)Local: SAHTU DENE Council (en) + SAHTU DENÉ (xsl)  (Rádeyîlîkóé)
SAINT MARY''S MALISEETS SAINT MARY''S First Nation  (Saint Mary''s)Local: SAINT MARY''S First Nation (en) + Première Nation de SAINT MARY''S (fr) + SITANSISK Wolastoqiyik (pqm)  (Sitansisk)
SAKIMAY CREES SAKIMAY First Nation  (Grenfell)Local: SAKIMAY First Nation (en) + Sah-Ka-Ma : SAHKEEMAY (cr)  (Grenfell)
SALT RIVER SALT RIVER First Nation  (Salt River)Local: SALT RIVER First Nation  (Salt River)
SAMBAA KE SAMBAA KE Dene Band : Trout Lake Dene Band  (Trout Lake)Local: SAMBAA K''E Dene Band  (Sambaa K''e)
SAMPSON CREES SAMSON Cree Nation : Sampson First Nation  (Maskwacis)Local: SAMPSON Cree Nation  (Maskwacis)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Tsuu T''ina)Local: TSUU T''INA Nation (en) + TSÚÙTÍNÀ (srs)  (Tsúùtínà)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)Local: Province of SASKATCHEWAN (en) + Province de la SASKATCHEWAN (fr)  (Regina)
SASKATOON TRIBAL SASKATOON Trbal Council  (Saskatoon)Local: SASKATOON Trbal Council (en)  (Saskatoon)
SAULTEAUX Chiefdom of SAULTEAUX First Nation  (Cochin + Saulteaux)Local: SAULTEAUX First Nation  (Cochin + Saulteaux)
SAWRIDGE SAWRIDGE First Nation  (Sawridge + Slave Lake)Local: SAWRIDGE First Nation  (Sawridge + Slave Lake)
SELKIRK Autonomous SELKIRK First Nation  (Pelly Crossing)Local: SELKIRK First Nation (en) + HUĆHA HUDÄN (ttm)  (Pelly Crossing)
SHESHATSHIU INNUS SHESHATSHIU Innu First Nation  (Sheshatshiu)Local: SHESHATSHIU Innu First Nation (en) + SHESHATSHIT (moe)  (Sheshatshiu)
SHOAL LAKE CREES SHOAL LAKE Cree Nation  (Pakwaw)Local: SHOAL LAKE Cree Nation  (Pakwaw)
SHUBENACADIE MICMACS SHUBENACADIE First Nation : Shubenacadie Band  (Indian Brook)Local: SHUBENACADIE First Nation (en) + SIPEKNE''KATIK (mic)  (Indian Brook)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Siksika)Local: SIKSIKA Nation (en) + SIKSIKÁ (bla)  (Siksika)
SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER Chiefdom of the SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory  (Oshweken)Local: SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory (en) + Haudenosaunee : HODINOSHONE (moh)  (Oshweken)
SMITH''S LANDING SMITH''S LANDING First Nation  (Fort Smith)Local: SMITH''S LANDING First Nation  (Fort Smith)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)Local: SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council (en)  (Carlyle + Whitewood)
STANDING BUFFALO DAKOTAS STANDING BUFFALO First Nation  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)Local: STANDING BUFFALO First Nation (en) + Tatanka Najin : TATANKANAJE (dak)  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)
STAR BLANKET CREES STAR BLANKET First Nation : Star Blanket Cree Nation  (Star Blanket + Balcarres)Local: STARBLANKET First Nation : Starblanket Cree Nation (en) + Acāhkosa kā-otakohpit : AHCHUCHHWAHAUHHATOHAPIT (cr)  (Starblanket + Balcarres)
STONEY KNOLL YOUNG CHIPPEWAYAN First Nation  (Gallivan + Stoney Knoll)Local: YOUNG CHIPEEWAYAN First Nation  (Gallivan + Stoney Knoll)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Morley)Local: STONEY NAKODA Nation (en) + Isga iʔabi : ÎYÂRHE NAKODA (sto)  (Morley)
STURGEON LAKE CREES STURGEON LAKE First Nation  (Sturgeon Lake + Shellbrook)Local: STURGEON LAKE First Nation  (Sturgeon Lake + Shellbrook)
SUCKER CREEK CREES SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)Local: SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)
SUNCHILD CREES SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)Local: SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)
SWAN RIVER SWAN RIVER First Nation  (Kinuso)Local: SWAN RIVER First Nation  (Kinuso)
SWEETGRASS Chiefdom of SWEETGRASS Frist Nation  (Gallivan + Sweet Grass)Local: Chiefdom of SWEETGRASS Frist Nation  (Gallivan + Sweet Grass)
TAAN KWACHAN TA''AN KWACH''AN Council  (Lake Laberge)Local: TA''AN KWÄCH''ÄN Council (en) + TA''AN KWÄCH''ÄN (tce)  (Tàa''an Män)
TALLCREE ANISHINABES TALLCREE First Nation : Tallcree Tribal Governement  (Fort Vermillion)Local: TALLCREE First Nation : Tallcree Tribal Governement  (Fort Vermilion)
TEETLIT TEETLIT Gwichin Council  (Fort McPherson)Local: TEETL''IT Gwichin Council  (Teet''lit Zheh)
TESLIN TLINGITS Autonomous TESLIN TLINGIT Council : Teslin Land  (Teslin)Local: TESLIN TLINGIT Council (en) + TESLIN Lingít (tli)  (Teslin)
THUNDERCHILD CREES THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)Local: THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)
TLICHO Autonomous TLICHO Government  (Behchoko)Local: TLICHO Government (en) + TŁĮCHǪ Ndek''awoo (dgr)  (Behchokǫ̀)
TOBIQUE MALISEETS TOBIQUE Maliseet Nation  (Tobique)Local: NEQOTQUK Maliseet Nation (en) + Nation des Malécites de NEQOTQUK (fr) + NEQOTQUK Wolastoqiyik (pqm)  (Neqotquk)
TOUCHWOOD TOUCHWOOD Agency Tribal Council  (Punnichy)Local: TOUCHWOOD Agency Tribal Council (en)  (Punnichy)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Management Corporation  (Siksika)Local: TREATY SEVEN Management Corporation  (Siksika)
TRIBAL CHIEFS TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)Local: TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)
TRONDEK HWECHIN TRONDEK HWECHIN First Nation : Han Nation  (Dawson City)Local: TR’ONDËK HWËCH’IN First Nation : Hän Nation  (Dawson City)
VUNTUT GWICHINS VUNTUT GWITCHIN First Nation : People of The Lakes  (Old Crow)Local: VUNTUT GWITCHIN First Nation (en) + VUNTUT GWICH''IN (gui)  (Teechik)
WAGMATCOOK MICMACS WAGMATCOOK First Nation  (Wagmatcook)Local: WAGMATCOOK First Nation (en) + WAGMATCOOK (mic)  (Wagmatcook)
WAHPETON DAKOTAS WAHPETON DAKOTA Nation  (Wahpeton)Local: WAHPETON DAKOTA Nation  (Wahpaton)
WATERHEN LAKE CREES WATERHEN LAKE First Nation  (Waterhen)Local: WATERHEN LAKE First Nation (en) + SÎKÎP SÂKAHIKAN (cr)  (Waterhen)
WAYCOBAH MICMACS WAYCOBAH First Nation  (Whycocomagh)Local: WAYCOBAH First Nation (en) + WAYCOBAH (mic)  (Whycocomagh)
WEMINDJI CREES Cree Nation of WEMINDJI in Quebec  (Wemindji)Local: Wîminicî : WIMINCI - ᐐᒥᓂᒌ (cr) + Cree Nation of WEMINDJI (en) + Nation crie de WEMINDJI (fr)  (Wemindji)
WESLEY STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of WESLEY First Nation  (Stoney + Morley)Local: WESLEY First Nation (en) + NAKODA (sto)  (Stoney + Morley)
WEST POINT WEST POINT First Nation  (Spruce Point)Local: WEST POINT First Nation  (Ts''ueh Nda)
WESTERN CREES WESTERN CREE Tribal Council  (Valleyview)Local: WESTERN CREE Tribal Council  (Valleyview)
WHAPMAGOOSTUI CREES Cree Reserved Land of WHAPMAGOOSTUI Cree Nation  (Whapmagoostui)Local: Wâpimâkuštui : WAPIMAKUSTUI - ᐙᐱᒫᑯᔥᑐᐃ (cr) + WHAPMAGOOSTUI Cree Nation (en) + Nation Crie de WHAPMAGOOSTUI (fr)  (Whapmagoostui)
WHITE BEAR WHITE BEAR First Nations  (Carlyle)Local: WHITE BEAR First Nations  (Carlyle)
WHITE RIVER WHITE RIVER First Nation  (Beaver Creek)Local: WHITE RIVER First Nation  (Beaver Creek)
WHITECAP DAKOTAS WHITECAP DAKOTA First Nation  (Whitecap)Local: WHITECAP DAKOTA First Nation (en) + Wa Pa Has Ka : WAPAHSKA Dakota (dak)  (Whitecap)
WHITEFISH GOODFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH GOODFISH LAKE First Nation  (Goodfish)Local: WHITEFISH GOODFISH LAKE First Nation (en) + Atikameksheng ANISHNAWBEK (atj)  (Goodfish)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH LAKE First Nation  (Utikuma Lake)Local: WHITEFISH LAKE First Nation (en) + Atikameksheng ANISHNAWBEK (atj)  (Utikoomak Lake)
WITCHEKAN LAKE CREES WITCHEKAN LAKE Cree First Nation  (Spiritwood)Local: WITCHEKAN LAKE Cree First Nation  (Spiritwood)
WOOD MOUNTAIN DAKOTAS WOOD MOUNTAIN Dakota First Nation  (Assiniboia)Local: WOOD MOUNTAIN Dakota First Nation  (Assiniboia)
WOODLAND CREES WOODLAND CREE First Nation  (Cadotte Lake)Local: WOODLAND CREE First Nation (en) + SAKA Āyapāskāwiyiniwak (cr)  (Cadotte Lake)
WOODSTOCK MALISEETS WOODSTOCK First Nation  (Woodstock)Local: WOODSTOCK First Nation (en) + Première Nation de WOODSTOCK (fr) + WOODSTOCK Wolastoqiyik (pqm)  (Woodstock)
YELLOWHEAD YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)Local: YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)
YELLOWKNIVES YELLOWKNIVES Dene First Nation  (Yellowknife)Local: YELLOWKNIVES Dene First Nation  (Yellowknife)
YELLOWQUILL SAULTEAUX YELLOW QUILL First Nation  (Yellow Quill)Local: YELLOW QUILL First Nation (en) + OŠĀWAŠKOKWANĒPI Nakawēmowin (oj)  (Yellowquill)
YORKTON YORKTON Tribal Council  (Yorkton)Local: YORKTON Tribal Council  (Yorkton)

1 Condominium, co-administered or disputed territory in Europe:

AIRCOM Allied Air Command : AIRCOM  (Ramstein)Local: Allied Air Command : AIRCOM (en) + Commandement Aérien Allié : AIRCOM (fr)  (Ramstein)




3 Governments in Exile

BELARUSSIA BELARUSSIAN National Republic : Belorussian Republic in Exile  (Toronto) Ivonka Symaniec-Survilla
SHAN STATES Interim Government of Federated SHAN STATES  (Toronto) Sao Surkhanpha
TAMIL EELAM Transnational Government of TAMIL EELAM  (Philadelphia) Visuvanathan Rudrakumaran

1 Micronation

GREEN ISLAND Principality of GREEN ISLAND  (Green Island) Daniel Briand



105 Organizations (or Groupings) of membership (selective)


ABCA ARMIES American British Canadian Australian and New Zealand Armies'' Program : ABCA ARMIES  (Washington-District of Columbia + London)
AFRICAN BANK African Development Bank : AFDB  (Tunis)
AMERICAN STATES Organization of American States : OAS  (Washington-District of Columbia)
ANTARCTICA Antarctic Treaty System : ATS  (Buenos Aires)
ARCTIC ARCTIC Council  (Tromso)
ASIA-PACIFIC Secretariat of Asia-Pacific Economic Cooperation : APEC  (Singapore)
ASIAN BANK Asian Development Bank : ADB  (Mandaluyong City)
ASIAN INFRASTRUCTURE BANK Asian Infrastructure Investment Bank : AIIB  (Beijing)
ASIC Air and Space Interoperability Council : ASIC  (Washington-District of Columbia + London + Ottawa + Canberra + Wellington)
ATLANTIC TUNA International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas : ICCAT  (Madrid)
BOUNDARY WATERS Great Lakes Water Quality Agreement - International Joint Commission : IJC  (Chicago + Sault Sainte Marie)
CANADA-EUROPE Comprehensive Economic and Trade Agreement : CETA  (Ottawa)
CARIBBEAN BANK Caribbean Development Bank : CDB  (Bridgetown)
CENTRAL BANK Bank for International Settlements : BIS  (Basle)
CHEMICAL WEAPONS PROHIBITION Organization for the Prohibition of Chemical Weapons : OPCW  (The Hague)
COMMONWEALTH THE COMMONWEATH Secretariat  (Westminster)
CUSTOMS World Customs Organization : WCO  (Brussels)
EAST-WEST Organization for Security and Cooperation in Europe : OSCE  (Vienna)
ECUMENISM World Council of Churches : WCC  (Geneva)
EURO-ATLANTIC Euro-Atlantic Partnership Council : EAPC  (Sintra)
EUROPEAN BANK European Bank for Reconstruction and Development : EBRD  (London)
FAO Food and Agriculture Organization of the United Nations : FAO Specialized Agency  (Rome)
FINANCE Financial Stability Board : FSB  (Basle)
FIVE EYES Combined Communications Electronics Board and AUSCANNZUKUS : FVEY  (Fort Meade + Cheltenham)
FRANCOPHONIE International Organization of The Francophonie : OIF  (Paris)
GENEVA CONVENTION GENEVA Convention  (Geneva)
GLOBAL FUND The Global Fund to Fight Aids Tuberculosis and Malaria : GFATM  (Vernier-Geneva)
GREAT LAKES FISHERY Great Lakes Fishery Commission : CLFC  (Ann Arbor)
GROUP OF SEVEN GROUP OF SEVEN Industrialized Nations  (La Malbaie)
GROUP OF TWENTY GROUP OF TWENTY Summits  (Buenos Aires + Cancun)
HAGUE CONFERENCE Hague Conference on Private International Law : HCCH  (The Hague)
HAGUE CONVENTION Permanent Court of Arbitration : PCA  (The Hague)
HUMANITARIAN LAW International Humanitarian Fact-Finding Commission : IHFFC  (Berne)
HYDROGRAPHY International Hydrographic Organization : IHO  (Monaco)
IAEA International Atomic Energy Agency : IAEA Specialized Agency  (Vienna)
IBRD International Bank for Reconstruction and Development : IBRD  (Washington-District of Columbia)
ICAO International Civil Aviation Organization : ICAO Specialized Agency  (Montreal)
ICJ International Court of Justice : ICJ  (The Hague)
IFAD International Fund for Agricultural Development : IFAD Specialized Agency  (Rome)
ILO International Labour Organization : ILO Specialized Agency  (Geneva)
IMF International Monetary Fund : IMF Specialized Agency  (Washington-District of Columbia)
IMO International Maritime Organization : IMO Specialized Agency  (London)
IMSO International Mobile Satellite Organization : IMSO  (London)
INTER-AMERICAN BANK Inter-American Development Bank : IADB  (Washington-District of Columbia)
INTER-PARLIAMENTARY UNION Inter-Parliamentary Union : IPU  (Grand Saconnex)
INTERNATIONAL CRIMINAL COURT International Criminal Court : ICCT  (The Hague)
INTERNATIONAL ENERGY International Energy Agency : IEA  (Paris)
INTERNATIONAL IDEA International Institute for Democracy and Electoral Assistance : INTERNATIONAL IDEA  (Stockholm)
INTERNATIONAL SPACE STATION International Space Station : ISS  (Baikonur + Merritt Island)
INTERPOL International Criminal Police Organization : ICPO  (Lyons)
IOM International Organization for Migration : IOM Specialized Agency  (Geneva)
ITU International Telecommunication Union : ITU Specialized Agency  (Geneva)
KOREAN PENINSULA Korean Peninsula Energy Development Organization : KEDO  (New York City)
MARITIME LAW International Maritime Committee : IMC  (Antwerp)
MISSILES Missile Technology Control Regime : MTCR  (Paris)
NATO ASSEMBLY North Atlantic Treaty Organization Parliamentary Assembly : NATO-PA  (Brussels)
NATURE CONSERVATION International Union for Conservation of Nature : IUCN  (Gland)
NORAD North American Aerospace Defense Command : NORAD  (Peterson Air Force Base)
NORTH AMERICA United States–Mexico–Canada Agreement : USMCA  (Mexico City + Ottawa + Washington-District of Columbia)
NORTH ATLANTIC ALLIANCE North Atlantic Treaty Organization : NATO  (Brussels)
NORTH ATLANTIC SALMON North Atlantic Salmon Conservation Organization : NASCO  (Edinburgh)
NORTH PACIFIC North Pacific Marine Science Organization : PICES  (Victoria)
NORTHWEST ATLANTIC FISHERIES Northwest Atlantic Fisheries Organization : NAFO  (Dartmouth)
NUCLEAR NON-PROLIFERATION Nuclear Non-Proliferation Treaty : NPT  (New York City)
NUCLEAR TEST BAN Provisional Secretariat of the Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear Test Ban Organization : CTBTO  (Vienna)
OECD Organization for Economic Co-operation and Development : OECD  (Paris)
OHCHR Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights : OHCHR Specialized Agency  (Geneva)
OLYMPIC GAMES International Olympic Committee : IOC  (Lausanne)
PACIFIC HALIBUT International Pacific Halibut Commission : IPHC  (Seattle-Interbay)
PACIFIC SALMON Pacific Salmon Commission : PSC  (Vancouver)
PAHO Pan-American Health Organization : PAHO  (Washington-District of Columbia)
RED CROSS International Committee of the Red Cross : ICRC  (Geneva)
RED CROSS AND RED CRESCENT International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies : IFRCS  (Geneva)
REFRIGERATION International Institute of Refrigeration : IIR  (Paris)
SEABED Secretariat of the International Seabed Authority : ISA  (Kingston)
SOUTH EASTERN EUROPE Regional Cooperation Council : RCC  (Sarajevo)
STANDARDIZATION International Organization for Standardization : ISO  (Geneva)
TECHNICAL COOPERATION The Technical Cooperation Program : TTCP  (Washington-District of Columbia)
TELECOMMUNICATIONS SATELLITE International Telecommunications Satellite Organization : ITSO  (Washington-District of Columbia)
TRANS-PACIFIC ZONE Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership : CPTPP  (Santiago of Chile)
TRIBUNAL OF THE SEA International Tribunal for the Law of the Sea : ITLOS  (Hamburg)
UKUSA United Kingdom-United States of America Communications Intelligence Agreement : UKUSA and Collaborating Commonwealth Countries  (Fort Meade + Cheltenham)
UN-HABITAT United Nations Human Settlements Programme : UN-HABITAT Specialized Agency  (Nairobi)
UNCTAD United Nations Conference on Trade and Development : UNCTAD  (Geneva)
UNDP United Nations Development Programme : UNDP Specialized Agency  (New York City)
UNEP United Nations Environmental Programme : UNEP Specialized Agency  (Nairobi)
UNESCO United Nations Educational Scientific and Cultural Organization : UNESCO Specialized Agency  (Paris)
UNHCR United Nations High Commission for Refugees : UNHCR Agency  (Geneva)
UNICEF United Nations International Children''s Emergency Fund : UNICEF Specialized Agency  (New York City)
UNITED NATIONS United Nations Organization : UNO  (New York City)
UNODA Conference on Disarmament : United Nations Office for Disarmament Affairs : UNODA  (Geneva)
UNODC United Nations Office on Drugs and Crime : UNODC Agency  (Vienna)
UNOOSA Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space including the Moon and Other Celestial Bodies : OUTER SPACE Treaty  (Vienna)
UNRWA United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East : UNRWA  (Gaza + Amman)
UPEACE University for Peace : UPEACE  (Ciudad Colon)
UPU Universal Postal Union : UPU Specialized Agency  (Berne)
WASSENAAR ARRANGEMENT The WASSENAAR ARRANGEMENT on Export Controls for Conventional Arms and Dual-Use Goods and Technologies  (Vienna)
WEIGHTS AND MEASURES International Bureau of Weights and Measures : IBWM  (Sevres + Saint Cloud)
WESTERN AND CENTRAL PACIFIC OCEAN FISHERIES Commission for the Conservation and Management of Highly Migratory Fish Stocks in the Western and Central Pacific Ocean : Western and Central Pacific Fisheries Commission : WCPFC  (Kolonia on Ponape)
WFP World Food Programme : WFP  (Rome)
WHO World Health Organization : WHO Specialized Agency  (Geneva)
WIPO World Intellectual Property Organization : WIPO Specialized Agency  (Geneva)
WMO World Meteorological Organization : WMO Specialized Agency  (Geneva)
WORLD TRADE World Trade Organization : WTO  (Geneva)
WORLD TRADE LAW Advisory Centre on World Trade Organization Law : ACWL  (Geneva)


Other Current Territories within the 2018's internationaly recognized Country boundaries (listed below in grey, it may contain errors)

BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   1900.ethnia.org is an essay which goal is to try to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organizations that have existed during the 20th century. The first version of the website dates back from 1996 and had been put online under ethnia.org in 1999. The current version is from 2009 and now allows to search for an entity for any day of the 20th century.
   Current depth of investigation: . [rose: country completed at level 2 (province, county, ...), red: level 3 (district, ...), white: level 1 only (region, federated State, ...)]

   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox




 Base sources:

   * World Statesmen, thanks to Ben Cahoon (US): historical polities and their rulers.
   * Statoids, thanks to Gwillim Law (US): historical administrative divisions.
   * Flags Of The World, thanks to Rob Raeside (CA): flags. (the link given is from my mirror of this site)
   * Heraldry of the World, maintained by Ralf Hartemink (NL): coat of arms.
   * Rulers.org, thanks to Benjamin Schemmel (DE): photos of rulers.
   * World Paper Money, ed. Krause (US): historical currencies.
   * World History at KMLA, maintained by Alexander Ganse (DE): historical maps.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US): for Europe, North Africa and Middle East.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, maintained by Jacques Leclerc (CA): linguistical politics by country.
   * Population Statistics, maintained by Jan Lahmeyer (NL): historical evolution of the population.
   * Wikipedia, for general data, maps, pictures ...
   * Google Books, online library.
   * The other sources are given specifically according to the consulted entity, at bottom page.

   Some of the flags and coat of arms of the website are drawn by myself.

 Specific sources:






Any suggestion, correction, addition or collaboration is welcome and can be sent to .


 The Big Ben Century Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2018-NOV-14.