Canada 2003-MAY-17 - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2003-MAY-17


CANADA  UNITED KINGDOM 
  
(Ottawa) - (London a + Westminster lr + Edinburgh s + Windsor r) -

State of CANADA

Flag or Logo since 1965-02-15
State of CANADA (en) + État du CANADA (fr) UNO Member
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
 
 
 
 
Capitals & administrative places: Ottawa
(Ottawa)
Official & national languages: English (en) . French (fr) .

Mainland:


CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)

10 Federated Divisions:

ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)Local: Province of ALBERTA (en)  (Edmonton)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)Local: Province of BRITISH COLUMBIA (en)  (City of Victoria)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)Local: Province of MANITOBA (en) + Province du MANITOBA (fr)  (Winnipeg)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)Local: Province of NEW BRUNSWICK (en) + Province du NOUVEAU-BRUNSWICK (fr)  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND AND LABRADOR Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR  (Saint John´s)Local: Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR (en)  (Saint John´s)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)Local: Province of NOVA SCOTIA (en)  (Halifax)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)Local: Province of ONTARIO (en)  (Toronto)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)Local: Province of PRINCE EDWARD ISLAND (en)  (Charlottetown)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)Local: Province du QUÉBEC (fr)  (Québec)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)Local: Province of SASKATCHEWAN (en) + Province de la SASKATCHEWAN (fr)  (Regina)



3 Territories:

NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of the NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)Local: Federal Territory of the NORTH-WEST TERRITORIES (en) + Territoire fédéral des TERRITOIRES DU NORD-OUEST (fr) + DENENDEH (chp) + DENENDEH (cr) + DENENDEH (gwi) + NUNATSIAQ : ᓄᓇᑦᓯᐊᖅ (ikt) + NUNATSIAQ : ᓄᓇᑦᓯᐊᖅ (iu) + NUNATSIAQ : ᓄᓇᑦᓯᐊᖅ (iku) + DENENDEH (scs) + DENENDEH (xsl) + DENENDEH (dgr)  (Yellowknife)
NUNAVUT NUNAVUT Territory  (Iqaluit-Frobisher Bay)Local: NUNAVUT : ᓄᓇᕗᑦ (iu) + NUNAVUT Territory (en) + Territoire du NUNAVUT (fr)  (Iqaluit)
YUKON Territory of YUKON  (Whitehorse)Local: Territory of YUKON (en) + Territoire du YUKON (fr)  (Whitehorse)

5 Condominiums:

GREEN ISLAND GREEN ISLAND Archipelago  (Green Island)Local: GREEN ISLAND Archipelago (en) + Archipel de l´ÎLE VERTE (fr)  (Île Verte)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)Local: MACHIAS SEAL ISLAND Zone (en) + Zone de l´ÎLE MACHIAS SEAL (fr)  (Machias Seal Island)
SINAI PENINSULA Multinational Force and Observers in SINAI PENINSULA Peacekeeping Zones  (Rome + El Gorah + Sharm El-Sheikh)Local: Multinational Force and Observers : MFO (en) + Al-Quat Mutaeadidat al-Jinsiat wal Muraqibun fi SINA´ : القوة متعددة الجنسيات والمراقبون (ar)  (Roma + El Gorah + Sharm Ash-Shaykh)
SINAI ZONE D Sinai Peacekeeping ZONE D  (Zone D)Local: Sinai Peacekeeping ZONE D (en) + Azor SINAI D : אזור סיני ד´ (he) + Mintaqah SINA´ D : منطقة سيناء د (ar)  (Zone D)
UNITED NATIONS MEMORIAL CEMETERY Commission for the United Nations Memorial Cemetery in Korea : CUNMCK  (Tanggok)Local: Commission for the United Nations Memorial Cemetery in Korea : CUNMCK (en) + Jaehahn Yuen Ginyeomgongwon : JYG – 재한유엔기념공원 (ko) + Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı Komisyonu : BMAMK (tr)  (Tanggok)

Dependent Protectorates:

AGENCY AGENCY Chiefdoms Tribal Council  (Spiritwood)Local: AGENCY Chiefs Tribal Council (en)  (Spiritwood)
AKAITCHO AKAITCHO Territory Government [Six Dene First Nations of the Treaty Eight]  (Fort Resolution)Local: AKAITCHO Territory Government (en) + AKAITCHO (chp) + AKAITCHO (dgr)  (Fort Resolution)
ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation [under Treaty Six Agreement]  (Alexander + Morinville)Local: ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS First Nation [under Treaty Six Agreement]  (Alexis)Local: ALEXIS First Nation (en) + Cade Wicashdabi : ALEXIS (sto)  (Alexis)
ATHABASCA TRIBAL ATHABASCA Tribal Council  (Fort McMurray)Local: ATHABASCA Tribal Council (en)  (Fort McMurray)
BEARDY´S AND OKEMASIS CREES BEARDY´S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)Local: BEARDY´S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)
BIG ISLAND LAKE CREES BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)Local: BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)Local: BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
COWESSESS CREES COWESSESS First Nation  (Cowessess)Local: COWESSESS First Nation (en) + Ka-wez-ance : KAWEZANCE (cr)  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES CROSS LAKE First Nation  (Cross Lake)Local: CROSS LAKE First Nation (en) + Pimicikamāk Nīhithawī : NIKIKONAKOS (cr)  (Cross Lake)
DEHCHO DEHCHO First Nations  (Fort Simpson)Local: DEHCHO First Nations  (Liidli Kue)
DOGRIB RAE Autonomous Chiefdom of DOGRIB RAE Band  (Rae-Edzo)Local: DOGRIB RAE Band (en) + TŁĮCHǪ Yatıì (dgr)  (Rae-Edzo)
DRIFTPILE CREES DRIFTPILE First Nation [under Treaty Eight Agreement]  (Drift Pile River)Local: DRIFTPILE First Nation (en) + Nihiyow Tapaskan : MIHTATAKAW SÎPÎY – ᒪᐦᑕᐦᑕᑲᐤ ᓯᐱᕀ (cr)  (Driftpile River)
FILE HILLS QU´APPELLE Nations of Treaty Four : FILE HILLS QU´APPELLE Tribal Council  (Fort Qu´Apelle)Local: FILE HILLS QU´APPELLE Tribal Council (en)  (Fort Qu´Apelle)
GWICHIN GWICHIN Tribal Council  (Fort McPherson)Local: GWICH´IN Tribal Council (en) + GWÌCH´INAT Eenjit Gàdrat´igwijìlcheii Gidilii (gwi)  (Fort McPherson)
KAINAI NATION Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Stand Off)Local: BLOOD Tribe : Kainai Nation (en) + KÁÍNAWA (bla)  (Stand Off)
KASKA KASKA Tribal Council  (Watson Lake)Local: KASKA Tribal Council (en) + KASKA Dena (kkz)  (Watson Lake)
KEE TAS KEE NOW KEE TAS KEE NOW Tribal Council. Administration  (Atikameg)Local: KEE TAS KEE NOW Tribal Council Administration  (Atikameg)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX KEESEEKOOSE First Nation [under Treaty Four Agreement]  (Kampsack)Local: KEESEEKOOSE First Naiton (en) + FIIZHIGOONS Anishinaabeg (oj)  (Kampsack)
LESSER SLAVE LAKE LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)Local: LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)Local: LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
MEADOW LAKE MEADOW LAKE Tribal Council : Treaty Ten Nations  (Meadow Lake)Local: MEADOW LAKE Tribal Council (en) + TŁ´OGH TUÉ (chp)  (Meadow Lake)
MICHEL MICHEL First Nation  (Spruce Grove)Local: MICHEL First Nation  (Spruce Grove)
MONTANA INDIANS MONTANA First Nations  (Montana Indian Reservation + Hobbema)Local: MONTANA First Nations (en)  (Montana Indian Reservation + Hobbema)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)Local: PAUL First Nation  (Wabamun)
PEIGAN BLACKFEET PEIGAN Nation : Piikani Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Brocket)Local: PIIKANI Nation (en) + ApatohsiPiikani : APATOHSI PIIKANI (bla)  (Brocket)
PRINCE ALBERT PRINCE ALBERT Grand Council  (Prince Albert)Local: PRINCE ALBERT Grand Council (en)  (Prince Albert)
SADDLE LAKE CREES SADDLE LAKE Cree Nation  (Saddle Lake)Local: SADDLE LAKE Cree Nation (en) + ONIHCIKISKOWAPOWIN Nehiyawak (crk)  (Saddle Lake)
SAHTU DENE SAHTU DENE Council  (Fort Good Hope)Local: SAHTU DENE Council (en) + SAHTU DENÉ (xsl)  (Rádeyîlîkóé)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Tsuu T´ina)Local: TSUU T´INA Nation (en) + TSÚÙTÍNÀ (srs)  (Tsúùtínà)
SASKATOON TRIBAL SASKATOON Trbal Council  (Saskatoon)Local: SASKATOON Trbal Council (en)  (Saskatoon)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Siksika)Local: SIKSIKA Nation (en) + SIKSIKÁ (bla)  (Siksika)
SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER Chiefdom of the SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory  (Oshweken)Local: SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory (en) + Haudenosaunee Confederacy : OSWE:GE GRAND RIVER (moh)  (Oshweken)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)Local: SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council (en)  (Carlyle + Whitewood)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Morley)Local: STONEY NAKODA Nation (en) + Isga iʔabi : ÎYÂRHE NAKODA (sto)  (Morley)
THUNDERCHILD CREES THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)Local: THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)
TOUCHWOOD TOUCHWOOD Agency Tribal Council  (Punnichy)Local: TOUCHWOOD Agency Tribal Council (en)  (Punnichy)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)Local: TREATY SEVEN Tribal Council (en)  (Siksika)
TREATY SIX NATIONS TREATY SIX Nations in Battleford Region  (Battleford)Local: TREATY SIX Nations (en)  (Battleford)
TRIBAL CHIEFS TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)Local: TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association (en)  (Saint Paul)
WESTERN CREES WESTERN CREE Tribal Council  (Valleyview)Local: WESTERN CREE Tribal Council (en)  (Valleyview)
YELLOWHEAD YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)Local: YELLOWHEAD Tribal Council (en)  (Enoch)
YORKTON YORKTON Tribal Council  (Yorkton)Local: YORKTON Tribal Council (en)  (Yorkton)





2 Governments or Movements in Exile

BIELORUSSIA Council of the Belorussian National Republic : BNR [Rada of the Belarussian Republic in Exile]  (Toronto) Ivonka Symaniec-Survilla
KAMPUCHEA KROM KHMERS KAMPUCHEA-KROM Federation [Lower Cambodia]  (Toronto) To Kim Thong



Military entities abroad, special or locally shared:

AIRNORTH Allied Air Forces North Europe : AIRNORTH  (Ramstein)Local: Allied Air Forces North Europe : AIRNORTH (en) + Forces Aériennes Alliées de l´Europe du Nord : AIRNORTH (fr)  (Ramstein)
BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)Local: British Army Training Unit Suffield : BATUS (en)  (Suffield)
CAMP-MIRAGE Canadian Base of CAMP MIRAGE  (Camp Mirage)Local: CAMP MIRAGE Base (en) + Base de CAMP MIRAGE (fr)  (Camp Mirage)
GOOSE BAY Canadian Forces Base GOOSE BAY  (Goose Bay)Local: Canadian Forces Base GOOSE BAY (en) + Base des Forces Canadiennes GOOSE BAY (fr)  (Goose Bay)
UNITED NATIONS MEMORIAL CEMETERY Commission for the United Nations Memorial Cemetery in Korea : CUNMCK  (Tanggok)Local: Commission for the United Nations Memorial Cemetery in Korea : CUNMCK (en) + Jaehahn Yuen Ginyeomgongwon : JYG – 재한유엔기념공원 (ko) + Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı Komisyonu : BMAMK (tr)  (Tanggok)


114 Organisations or Groupings membership (selective)


ABCA ARMIES American British Canadian and Australian Armies´ Program : ABCA ARMIES  (Washington-District of Columbia + London)
AFRICAN BANK African Development Bank : AFDB  (Tunis)
AIR SPORTS World Air Sports Federation : WASF  (Lausanne)
AIR STANDARDIZATION Air Standardization Coordination Committee : ASCC  (Washington-District of Columbia + London + Ottawa + Canberra + Wellington)
AMERICAN STATES Organization of American States : OAS  (Washington-District of Columbia)
ANTARCTICA Antarctic Treaty System : ATS  ((Washington-District of Columbia))
ARCTIC ARCTIC Council  (Alta)
ARCTIC ATHABASKANS Arctic Athabaskan Council : AAC  (Whitehorse)
ASIA-PACIFIC Secretariat of Asia-Pacific Economic Cooperation : APEC  (Singapore)
ASIAN BANK Asian Development Bank : ADB  (Mandaluyong City)
ATLANTIC TUNA International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas : ICCAT  (Madrid)
BOUNDARY WATERS Great Lakes Water Quality Agreement – International Joint Commission : IJC  (Chicago + Sault Sainte Marie)
CAIRNS GROUP THE CAIRNS GROUP of Fair Trading Nations  (Cairns)
CARIBBEAN BANK Caribbean Development Bank : CDB  (Bridgetown)
CENTRAL BANK Bank for International Settlements : BIS  (Basle)
CHEMICAL WEAPONS PROHIBITION Organization for the Prohibition of Chemical Weapons : OPCW  (The Hague)
CONVENTIONAL WEAPONS Adapted Treaty on Conventional Armed Forces in Europe : CFE  (Vienna)
CUSTOMS World Customs Organization : WCO  (Brussels)
ECUMENISM World Council of Churches : WCC  (Geneva)
EURO-ATLANTIC Euro-Atlantic Partnership Council : EAPC  (Sintra)
EUROPEAN BANK European Bank for Reconstruction and Development : EBRD  (London)
FAO Food and Agriculture Organization of the United Nations : FAO Specialized Agency  (Rome)
FIFA Federation of International Football Association : FIFA  (Zurich)
FINANCE Financial Stability Forum : FSF  (Basle)
FIVE EYES Combined Communications Electronics Board and AUSCANNZUKUS : FVEY  (Fort Meade + Cheltenham)
FRANCOPHONIE International Organisation of the Francophonie : OIF  (Paris)
GENEVA CONVENTION GENEVA Convention  (Geneva)
GLOBAL FUND The Global Fund to Fight Aids Tuberculosis and Malaria : GFATM  (Vernier-Geneva)
GREAT LAKES FISHERY Great Lakes Fishery Commission : CLFC  (Ann Arbor)
GROUP OF EIGHT GROUP OF EIGHT Industrialized Nations  (Kananaskis)
GROUP OF TWENTY GROUP OF TWENTY Finance Ministers and Central Bank Governors  (New Delhi)
GWICHINS Gwich´in Council International : GCI  (Yellowknife)
HAGUE CONFERENCE Hague Conference on Private International Law : HCCH  (The Hague)
HAGUE CONVENTION Permanent Court of Arbitration : PCA  (The Hague)
HUMANITARIAN LAW International Humanitarian Fact-Finding Commission : IHFFC  (Berne)
HYDROGRAPHY International Hydrographic Organization : IHO  (Monaco)
IAEA International Atomic Energy Agency : IAEA Specialized Agency  (Vienna)
IBRD International Bank for Reconstruction and Development : IBRD  (Washington-District of Columbia)
ICAO International Civil Aviation Organization : ICAO Specialized Agency  (Montreal)
ICJ International Court of Justice : ICJ  (The Hague)
IFAD International Fund for Agricultural Development : IFAD Specialized Agency  (Rome)
ILO International Labour Organization : ILO Specialized Agency  (Geneva)
IMF International Monetary Fund : IMF Specialized Agency  (Washington-District of Columbia)
IMO International Maritime Organization : IMO Specialized Agency  (London)
IMSO International Mobile Satellite Organization : IMSO  (London)
INBAR International Bamboo and Rattan Organisation : INBAR  (Beijing)
INTER-AMERICAN BANK Inter-American Development Bank : IADB  (Washington-District of Columbia)
INTER-PARLIAMENTARY UNION Inter-Parliamentary Union : IPU  (Grand Saconnex)
INTERNATIONAL CRIMINAL COURT International Criminal Court : ICCT  (The Hague)
INTERNATIONAL ENERGY International Energy Agency : IEA  (Paris)
INTERNATIONAL IDEA International Institute for Democracy and Electoral Assistance : INTERNATIONAL IDEA  (Stockholm)
INTERNATIONAL SPACE STATION International Space Station : ISS  (Baikonur + Merritt Island)
INTERPOL International Criminal Police Organization : ICPO  (Lyons)
INUITS Inuit Circumpolar Conference : ICC  (Nuuk + Anchorage + Ottawa + Anadyr)
ISO International Organization for Standardization : ISO  (Geneva)
ITER International Thermonuclear Experimental Reactor Project : ITER  (Geneva)
ITSO International Telecommunications Satellite Organization : ITSO  (Washington-District of Columbia)
ITU International Telecommunication Union : ITU Specialized Agency  (Geneva)
KOREAN PENINSULA Korean Peninsula Energy Development Organization : KEDO  (New York)
MARITIME LAW International Maritime Committee : IMC  (Antwerp)
MIGRATION International Organization for Migration : IOM  (Geneva)
MISSILES Missile Technology Control Regime : MTCR  (Paris)
NATO North Atlantic Treaty Organization : NATO Alliance  (Brussels)
NATO ASSEMBLY North Atlantic Treaty Organization Parliamentary Assembly : NATO-PA  (Brussels)
NORAD North American Aerospace Defense Command : NORAD  (Peterson Air Force Base)
NORTH AMERICA North American Free Trade Agreement : NAFTA  (Mexico City + Ottawa + Washington-District of Columbia)
NORTH ATLANTIC SALMON North Atlantic Salmon Conservation Organization : NASCO  (Edinburgh)
NORTH PACIFIC North Pacific Marine Science Organization : PICES  (Victoria)
NORTHWEST ATLANTIC FISHERIES Northwest Atlantic Fisheries Organization : NAFO  (Dartmouth)
NUCLEAR NON-PROLIFERATION Nuclear Non-Proliferation Treaty : NPT  (New York)
NUCLEAR TEST BAN Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear Test Ban Organization : CTBTO [Provisional Secretariat]  (Vienna)
OECD Organization for Economic Co-operation and Development : OECD  (Paris)
OHCHR Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights : OHCHR Specialized Agency  (Geneva)
OLYMPIC GAMES International Olympic Committee : IOC  (Lausanne)
OPEN SKIES Treaty on Open Skies : OS  (Helsinki)
OSCE Organization for Security and Cooperation in Europe : OSCE  (Vienna)
PACIFIC HALIBUT International Pacific Halibut Commission : IPHC  (Seattle)
PACIFIC SALMON Pacific Salmon Commission : PSC  (Vancouver)
PAHO Pan-American Health Organization : PAHO  (Washington-District of Columbia)
PEACE World Peace Council : WPC  (Athens)
RED CROSS International Committee of the Red Cross : ICRC  (Geneva)
RED CROSS AND RED CRESCENT International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies : IFRCS  (Geneva)
REFRIGERATION International Institute of Refrigeration : IIR  (Paris)
ROMS International Romani Union : IRU  (Prague)
TECHNICAL COOPERATION The Technical Cooperation Program : TTCP  (Washington-District of Columbia)
THE COMMONWEALTH THE COMMONWEATH Secretariat  (Westminster)
UKUSA United Kingdom-United States of America Communications Intelligence Agreement : UKUSA and Collaborating Commonwealth Countries  (Fort Meade + Cheltenham)
UN-HABITAT United Nations Human Settlements Programme : UN-HABITAT Specialized Agency  (Nairobi)
UNCTAD United Nations Conference on Trade and Development : UNCTAD  (Geneva)
UNDP United Nations Development Programme : UNDP Specialized Agency  (New York)
UNEP United Nations Environmental Programme : UNEP Specialized Agency  (Nairobi)
UNESCO United Nations Educational Scientific and Cultural Organization : UNESCO Specialized Agency  (Paris)
UNFCCC United Nations Framework Convention on Climate Change : UNFCCC  (New York)
UNHCR United Nations High Commission for Refugees : UNHCR Agency  (Geneva)
UNICEF United Nations International Children´s Emergency Fund : UNICEF Specialized Agency  (New York)
UNIDIR United Nations Institute for Disarmament Research : UNIDIR Specialized Agency  (Geneva)
UNIFEM United Nations Development Fund for Women : UNIFEM  (New York)
UNITED NATIONS United Nations Organization : UNO  (New York)
UNODA United Nations Office for Disarmament Affairs : UNODA [Conference on Disarmament]  (Geneva)
UNODC United Nations Office on Drugs and Crime : UNODC Agency  (Vienna)
UNOOSA Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space including the Moon and Other Celestial Bodies : OUTER SPACE Treaty  (Vienna)
UPEACE University for Peace : UPEACE  (Ciudad Colon)
UPU Universal Postal Union : UPU Specialized Agency  (Berne)
WASSENAAR ARRANGEMENT The WASSENAAR ARRANGEMENT on Export Controls for Conventional Arms and Dual-Use Goods and Technologies  (Vienna)
WEIGHTS AND MEASURES International Bureau of Weights and Measures : IBWM  (Sevres + Saint Cloud)
WFP World Food Programme : WFP  (Rome)
WHO World Health Organization : WHO Specialized Agency  (Pregny-Chambesy)
WIPO World Intellectual Property Organization : WIPO Specialized Agency  (Geneva)
WMO World Meteorological Organization : WMO Specialized Agency  (Geneva)
WORLD BUSINESS International Chamber of Commerce : ICC [The Word Business Organization]  (Paris)
WORLD CONSERVATION UNION World Conservation Union : International Union for Conservation of Nature : IUCN  (Gland)
WORLD TOURISM World Tourism Organization : WTOO  (Madrid)
WORLD TRADE World Trade Organization : WTO  (Geneva)
WORLD TRADE LAW Advisory Centre on World Trade Organization Law : ACWL  (Geneva)


Other Territories or Entities within the 2024's internationally recognized Country boundaries:

BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)
GOOSE BAY Canadian Forces Base GOOSE BAY  (Goose Bay)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)

 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-JUN-09 ~ .