w.ethnia.org
 

1949-APR-01

.. or a geo zone >>

CANADA  UNITED KINGDOM 
  
(Ottawa) - (London + Westminster) -

Dominion of CANADA

Flag or logo since 1922-04-26
Dominion of CANADA (en) + Dominion du CANADA (fr) UNO Member
Emblem or Symbol

King George VI
(ruler of UNITED KINGDOM since 1936-12-11)
Capital:Ottawa - (Ottawa)
Official languages: English (en) . French (fr) .

Mainland:


CANADA CANADIAN Confederation  (Ottawa)

10 Federated or Constituent Mainland Divisions:

ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)Local: Province of ALBERTA (en)  (Edmonton)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)Local: Province of BRITISH COLUMBIA (en)  (City of Victoria)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)Local: Province of MANITOBA (en)  (Winnipeg)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)Local: Province of NEW BRUNSWICK (en)  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Province of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)Local: Province of NEWFOUNDLAND (en)  (Saint John''s)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)Local: Province of NOVA SCOTIA (en)  (Halifax)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)Local: Province of ONTARIO (en)  (Toronto)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)Local: Province of PRINCE EDWARD ISLAND (en)  (Charlottetown)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)Local: Province of QUEBEC (en) + Province du QUÉBEC (fr)  (Québec)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)Local: Province of SASKATCHEWAN (en)  (Regina)




3 Territories:

NORTH AMERICAN INDIANS NORTH AMERICAN INDIANS Brotherhood  (Ottawa)Local: NORTH AMERICAN INDIANS Brotherhood (en) + Confrérie des INDIENS D''AMÉRIQUE DU NORD (fr)  (Ottawa)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Fort Smith + Ottawa)Local: Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES (en) + Territoire fédéral des TERRITOIRES DU NORD-OUEST (fr)  (Fort Smith + Ottawa)
YUKON YUKON Territory  (Dawson City)Local: YUKON Territory (en) + Territoire du YUKON (fr)  (Dawson City)

2 Condominiums:

GEORGES BANK GEORGES BANK Area  (-)Local: GEORGES BANK Area (en)  (-)
GREEN ISLAND GREEN ISLAND Archipelago  (Green Island)Local: GREEN ISLAND Archipelago (en) + Archipel de l''ÎLE VERTE (fr)  (Île Verte)

Dependent Protectorates:

ALEXANDER CREES Cree Chiefdom of ALEXANDER Band under Treaty Six Agreement  (Alexander)Local: ALEXANDER Band  (Alexander)
ALEXIS ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of ALEXIS under Treaty Six Agreement  (Alexis)Local: ALEXIS Reservations  (Alexis)
ARCTIC RED RIVER KUTCHINS Kutchin Chiefdom of ARCTIC RED RIVER Community under Treaty Eleven Agreement  (Arctic Red River)Local: ARCTIC RED RIVER Community (en) + TSIIGEHTSHIK Gwichya (gwi)  (Arctic Red River)
ATHABASKANS Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS under Treaty Eight Agreement  (Fort McMurray)Local: Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS  (Fort McMurray)
BATTLEFORD Nations of Treaty Six in BATTLEFORD Region  (Battleford)Local: Chiefdoms of Treaty Six in BATTLEFORD Region (en)  (Battleford)
BIG HEAD CREES Chiefdom of BIG HEAD Indian Reserve  (Pierceland)Local: Chiefdom of BIG HEAD Indian Reserve  (Pierceland)
BIGSTONE CREES Cree Chiefdom of BIGSTONE Band under Treaty Eight Agreement  (Wabasca-Desmarais)Local: BIGSTONE Band  (Wabasca-Desmarais)
BLOOD BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe part of Treaty Seven Tribal Council  (Stand Off)Local: Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe (en) + Kainah : KÁÍNA (bla)  (Stand Off)
BLUE QUILLS Nations of BLUE QUILLS Indian Reserve  (Blue Quills)Local: Nations of BLUE QUILLS Indian Reserve  (Blue Quills)
CROSS LAKE CREES Cree Chiefdom of CROSS LAKE Band  (Cross Lake)Local: CROSS LAKE Band (en) + Pimicikamāk Nīhithawī : NIKIKONAKOS (cr)  (Cross Lake)
DOGRIB RAE Chiefdom of DOG RIB RAE Band under Treaty Eleven Agreement  (Fort Rae)Local: DOG RIB RAE Band (en) + TŁĮCHǪ Yatıì (dgr)  (Fort Rae)
ENOCH CREES Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band  (Enoch + Stony Plain)Local: Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band  (Enoch + Stony Plain)
FORT LIARD South Slavey Chiefdom of FORT LIARD Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Liard)Local: FORT LIARD Community  (Fort Liard)
FORT MCPHERSON KUTCHINS Kutchin Chiefdom of FORT MCPHERSON under the Treaty Eleven Agreement  (Fort McPherson)Local: FORT MCPHERSON Communities (en) + Dinjii Zhuu GWICH''IN (gwi)  (Fort McPherson)
FORT PROVIDENCE South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE under Treaty Eleven Agreement  (Fort Providence)Local: South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE  (Fort Providence)
FORT SIMPSON South Slavey Chiefdom of FORT SIMPSON Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Simpson)Local: FORT SIMPSON Community  (Fort Simpson)
HORSE LAKE BEAVERS Beaver Chiefdom of HORSE LAKE Band under Treaty Eight Agreement  (Hythe)Local: HORSE LAKE Band  (Hythe)
KAPAWENO KAPAWENO Band under Treaty Eight Agreement  (Grouard)Local: KAPAWE''NO Band  (Grouard)
LIARD Kaska Nation of LIARD  (Upper Liard + Watson Lake)Local: Kaska Nation of LIARD  (Upper Liard + Watson Lake)
LITTLE RED RIVER CREES Cree Chiefdom of LITTLE RED RIVER Band under Treaty Eight Agreement  (John D''Or Prairie)Local: LITTLE RED RIVER Band (en) + ATHAPISCOW-WIYINIWAK (cr)  (John D''Or Prairie)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL Tribe under Treaty Seven Agreement  (Louis Bull)Local: LOUIS BULL Tribe  (Louis Bull)
MICHEL Chiefdom of MICHEL Band under Treaty Six Agreement  (Michel Indian Reservation)Local: MICHEL Band  (Michel Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA Indian Reservation under Treaty Six Agreement  (Montana Indian Reservation)Local: MONTANA Indian Reservation (en)  (Montana Indian Reservation)
MONTREAL LAKE CREES Cree Chiefdom of MONTREAL LAKE Indian Reserve  (Montreal Lake)Local: Cree Chiefdom of MONTREAL LAKE Indian Reserve  (Montreal Lake)
NORTH SLAVEYS Chiefdom of NORTH SLAVEY Communities under Treaty Eleven Agreement  (Fort Good Hope)Local: Chiefdom of NORTH SLAVEY Communities (en) + SAHTÚOT’ĮNĘ Yatı̨́ (xsl)  (Radili Ko)
NORTHERN PEIGAN BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of NORTHERN PEIGAN Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Brocket)Local: NORTHERN PEIGAN Band (en) + ApatohsiPiikani : APATOHSI PIIKANI (bla)  (Brocket)
PAUL Cree and Stoney Nakoda Chiefdom of PAUL Band under Treaty Six Agreement  (Wabamun)Local: PAUL Band  (Wabamun)
PRINCE ALBERT NATIONS PRINCE ALBERT Nations under Treaty Six Agreement  (Prince Albert)Local: PRINCE ALBERT Nations (en)  (Prince Albert)
QU''APPELLE Nations of Treaty Four : QU''APPELLE Treaty  (Fort Qu''Apelle)Local: Chiefdoms of Treaty Four : QU''APPELLE Treaty (en)  (Fort Qu''Apelle)
SARCEES SARCEE Indian Band part of Treaty Seven Tribal Council : Tsuu T''ina Nation Indian Reserve  (Tsuu T''ina)Local: SARCEE Indian Band : Tsuu T''ina Nation Indian Reserve (en) + TSU T''INA (srs)  (Tsúùtínà)
SIKSIKA BLACKFEET Chiefdom of SIKSIKA Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Siksika)Local: SIKSIKA Band (en) + SIKSIKÁWA (bla)  (Siksika)
SIX NATIONS Autonomous SIX NATIONS Band Council  (Oshweken)Local: SIX NATIONS Band Council (en) + Hodenushonnees : HODINOSHONE (moh)  (Oshweken)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)Local: SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council (en)  (Carlyle + Whitewood)
SPIRITWOOD Nations of Treaty Six in SPIRITWOOD Region  (Spiritwood)Local: Chiefdoms of SPIRITWOOD Region (en)  (Spiritwood)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Bands part of Treaty Seven Tribal Council  (Morley)Local: STONEY NAKODA Bands (en) + Isga iʔabi : ÎYÂRHE NAKODA (sto)  (Morley)
SUCKER CREEK CREES Cree Chiefdom of SUCKER CREEK Band under Treaty Eight Agreement  (Sucker Creek)Local: SUCKER CREEK Band  (Sucker Creek)
SUNCHILD CREES Cree Chiefdom of SUNCHILD under Treaty Six Agreement  (Sunchild)Local: Cree Chiefdom of SUNCHILD  (Sunchild)
THUNDERCHILD CREES Cree Chiefdom of THUNDERCHILD Nation  (Turtleford)Local: Cree Chiefdom of THUNDERCHILD Nation  (Turtleford)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)Local: TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)
TREATY TEN NATIONS TREATY TEN Nations  (Meadow Lake)Local: TREATY TEN Nations  (Meadow Lake)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS Atikamek Chiefdom of WHITEFISH LAKE under Treaty Eight Agreement  (Utikuma Lake)Local: Atikamek Chiefdom of WHITEFISH LAKE (en) + Atikameksheng ANISHNAWBEK (atj)  (Utikoomak Lake)
WILLIAM TWATT CREES Cree Chiefdom of WILLIAM TWATT Band : Sturgeon Lake Indian Reserve under Treaty Six Agreement  (Sturgeon Lake)Local: WILLIAM TWATT Band : Sturgeon Lake Indian Reserve  (Sturgeon Lake)
YELLOWKNIVES Chiefdom of YELLOWNIVES under Treaty Eight Agreement  (Yellowknife)Local: Chiefdom YELLOWNIVES  (Yellowknife)



Military entity abroad or locally shared:

GOOSE GOOSE Air Base  (Goose)Local: GOOSE Air Base (fr) + Base Aérienne GOOSE (fr)  (Goose)


31 Organizations (or Groupings) of membership (selective)


ABCA ARMIES American British and Canadian Armies'' Program : ABCA ARMIES  (Washington-District of Columbia + London)
AIR SPORTS World Air Sports Federation : WASF  (Lausanne)
AIR STANDARDIZATION Air Standardization Coordination Committee : ASCC  (London + Ottawa)
BOUNDARY WATERS International Joint Commission : IJC  (Chicago + Sault Sainte Marie)
BRITISH COMMONWEALTH BRITISH COMMONWEALTH of Nations  (Westminster)
BRUSA United Kingdom-United States of America Communications Intelligence Agreement : BRUSA  (Washington-District of Columbia + Eastcote)
ECUMENISM World Council of Churches : WCC  (Geneva)
FAO Food and Agriculture Organization of the United Nations : FAO Specialized Agency  (Quebec City)
GATT General Agreement on Tariffs and Trade : GATT  (Villa Bocage)
IBRD International Bank for Reconstruction and Development : IBRD  (Washington-District of Columbia)
ICAO International Civil Aviation Organization : ICAO Specialized Agency  (Geneva)
ICJ International Court of Justice : ICJ  (The Hague)
ILO International Labour Organization : ILO Specialized Agency  (Geneva)
IMF International Monetary Fund : IMF Specialized Agency  (Washington-District of Columbia)
INTERNATIONAL TRADE International Trade Organization : ITO  (Havana)
IRO International Refugee Organization : IRO Specialized Agency  (Geneva)
ITU International Telecommunication Union : ITU Specialized Agency  (Geneva)
IUPN International Union for the Protection of Nature : IUPN  (Brussels)
LEAGUE OF RED CROSS League of Red Cross Societies : LORCS  (Geneva)
OLYMPIC GAMES International Olympic Committee : IOC  (Lausanne)
PACIFIC HALIBUT International Pacific Halibut Commission : IPHC  (Seattle)
PACIFIC SALMON International Pacific Salmon Fisheries Commission : IPSFC  (Vancouver)
RED CROSS International Committee of the Red Cross : ICRC  (Geneva)
REFRIGERATION International Institute of Refrigeration : IIR  (Paris)
UNESCO United Nations Educational Scientific and Cultural Organization : UNESCO Specialized Agency  (Paris)
UNICEF United Nations International Children''s Emergency Fund : UNICEF Temporary Agency  (New York City)
UNITED NATIONS United Nations Organization : UNO  (Paris)
UNRRA United Nations Relief and Rehabilitation Administration : UNRRA  (Washington-District of Columbia)
UPU Universal Postal Union : UPU Specialized Agency  (Berne)
WEIGHTS AND MEASURES International Bureau of Weights and Measures : IBWM  (Sevres)
WHO World Health Organization : WHO Specialized Agency  (Geneva)



Other Territories or Entities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

GOOSE GOOSE Air Base  (Goose)
NAVFAC ARGENTIA Argentia United States Navy Facility : NAVFAC ARGENTIA  (Argentia Naval Station + McAndrew Air Field Base + Pepperrell)
OUTER BALDONIA Principality of OUTER BALDONIA  (Outer Bald Tusket Island)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages of the world.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Martucci Dave, DMA (US). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2020-FEB-20.