w.ethnia.org
 

1968-JUN-01

.. or a geo zone >>

CANADA  UNITED KINGDOM  Dominion of CANADA CANADIAN Confederation
  
(Ottawa) - (London + Westminster) - (Ottawa) (Ottawa)

Province of ALBERTA

Flag or logo since 1968-06-01
Province of ALBERTA (en)
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
Capital:Edmonton - (Edmonton)
Official languages: English (en) .

Mainland:


ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)

6 Mainland Divisions:

ALBERTA''S ROCKIES ALBERTA''S ROCKIES Region  (Canmore)Local: ALBERTA''S ROCKIES Region  (Canmore)
CALGARY CALGARY Region  (Calgary)Local: CALGARY Region  (Calgary)
CENTRAL ALBERTA CENTRAL ALBERTA Region  (Red Deer)Local: CENTRAL ALBERTA Region  (Red Deer)
EDMONTON EDMONTON Region  (Edmonton)Local: EDMONTON Region  (Edmonton)
NORTHERN ALBERTA NORTHERN ALBERTA Region  (Fort McMurray)Local: NORTHERN ALBERTA Region  (Fort McMurray)
SOUTHERN ALBERTA SOUTHERN ALBERTA Region  (Lethbridge)Local: SOUTHERN ALBERTA Region  (Lethbridge)




Dependent Protectorates:

ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)Local: ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)Local: ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)
ATHABASKANS Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS under Treaty Eight Agreement  (Fort McMurray)Local: Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS  (Fort McMurray)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)Local: BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
BLOOD BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe part of Treaty Seven Tribal Council  (Stand Off)Local: Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe (en) + Kainah : KÁÍNA (bla)  (Stand Off)
BLUE QUILLS BLUE QUILLS First Nation Indian Reserve  (Blue Quills)Local: BLUE QUILLS First Nation Indian Reserve  (Blue Quills)
ENOCH CREES ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)Local: ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)
HORSE LAKE BEAVERS HORSE LAKE First Nation  (Hythe)Local: HORSE LAKE First Nation  (Hythe)
KAPAWENO KAPAWENO First Nation  (Grouard)Local: KAPAWE''NO First Nation  (Grouard)
LITTLE RED RIVER CREES LITTLE RED RIVER Cree Nation  (John D''Or Prairie)Local: LITTLE RED RIVER Cree Nation (en) + ATHAPISCOW-WIYINIWAK (cr)  (John D''Or Prairie)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)Local: LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
MICHEL Chiefdom of MICHEL Band  (Spruce Grove)Local: MICHEL Band  (Spruce Grove)
MONTANA INDIANS MONTANA Indian Reservation under Treaty Six Agreement  (Montana Indian Reservation)Local: MONTANA Indian Reservation (en)  (Montana Indian Reservation)
O''CHIESE SAULTEAUX O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)Local: O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)Local: PAUL First Nation  (Wabamun)
PEIGAN BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of PEIGAN Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Brocket)Local: PEIGAN Band (en) + ApatohsiPiikani : APATOHSI PIIKANI (bla)  (Brocket)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Tsuu T''ina)Local: TSUU T''INA Nation (en) + TSÚÙTÍNÀ (srs)  (Tsúùtínà)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Tribal Council  (Siksika)Local: SIKSIKA Nation (en) + SIKSIKÁ (bla)  (Siksika)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Joint Council Band part of Treaty Seven Tribal Council  (Morley)Local: STONEY NAKODA Joint Council Band (en) + Isga iʔabi : ÎYÂRHE NAKODA (sto)  (Morley)
STURGEON LAKE CREES Cree Chiefdom of STURGEON LAKE Band : Sturgeon Lake Indian Reserve  (Sturgeon Lake)Local: STURGEON LAKE Band : Sturgeon Lake Indian Reserve  (Sturgeon Lake)
SUCKER CREEK CREES SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)Local: SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)
SUNCHILD CREES SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)Local: SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)Local: TREATY SEVEN Tribal Council  (Siksika)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH LAKE First Nation  (Goodfish + Utikuma Lake)Local: WHITEFISH LAKE First Nation (en) + Atikameksheng ANISHNAWBEK (atj)  (Goodfish + Utikoomak Lake)




Other Independent or Semi-Independent Polities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

CANADA Dominion of CANADA  (Ottawa)


Other Territories or Entities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

ACADIA MICMACS ACADIA First Nation  (Yarmouth + Gold River)
ANNAPOLIS VALLEY MICMACS ANNAPOLIS VALLEY First Nation  (Cambridge Station)
ARCTIC RED RIVER KUTCHINS Kutchin Chiefdom of ARCTIC RED RIVER Community under Treaty Eleven Agreement  (Arctic Red River)
BATTLEFORD Nations of Treaty Six in BATTLEFORD Region  (Battleford)
BEAR RIVER MICMACS BEAR RIVER First Nation  (Bear River)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)
BENOIT MICMACS Micmac Chiefdom of BENOIT  (Saint George''s Bay)
BIG HEAD CREES Chiefdom of BIG HEAD Indian Reserve  (Pierceland)
BIG RIVER CREES BIG RIVER Indian Reserve  (Debden)
BIRCH NARROWS DENES BIRCH NARROWS Dene Nation  (Turnor Lake + Churchill Lake)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUCTOUCHE MICMACS BUCTOUCHE First Nation  (Buctouche)
BUFFALO RIVER DENES BUFFALO RIVER DENE Band  (Dillon)
BURNT CHURCH MICMACS BURNT CHURCH First Nation  (Burnt Church)
CANADIAN INDIANS National INDIAN Brotherhood : Department of Indian Affairs and Northern Development  (Hull)
CANOE LAKE CREES Chiefdom of CANOE LAKE Band  (Canoe Narrows)
CARRY THE KETTLE ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of CARRY THE KETTLE  (Indian Head + Sintaluta)
CAUGHNAWAGA MOHAWKS Mohawk Chiefdom of CAUGHNAWAGA Reserve  (Saint Francis Xavier)
CHAPEL ISLAND MICMACS CHAPEL ISLAND First Nation  (Chapel Island)
COTE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of COTE Indian Reserve  (Kamsack)
COWESSESS CREES Cree Chiefdom of COWESSESS Indian Reserve  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES Cree Chiefdom of CROSS LAKE Band  (Cross Lake)
CUMBERLAND HOUSE CREES Cree Community of CUMBERLAND HOUSE Indian Reserve  (Cumberland House)
DAY STAR CREES Chiefdom of DAY STAR Indian Reserve  (Day Star + Punnichy)
DOGRIB RAE Chiefdom of DOG RIB RAE Band under Treaty Eleven Agreement  (Rae-Edzo)
EEL GROUND MICMACS EEL GROUND First Nation  (Eel Ground)
ELSIPOGTOG MICMACS ELSIPOGTOG First Nation  (Elsipogtog)
ENGLISH RIVER DENES ENGLISH RIVER Dene Nation  (Patuanak)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI Band Council  (Eskasoni)
FISHING LAKE SAULTEAUX Chiefdom of FISHING LAKE Indian Reserve  (Wadena)
FLYING DUST Chiefdom of FLYING DUST Indian Reserves  (Flying Dust)
FOND DU LAC CHIPEWYANS FOND DU LAC Band  (Fond Du Lac)
FORT FOLLY MICMACS FORT FOLLY First Nation  (Fort Folly)
FORT GEORGE CREES Cree Chiefdom of the FORT GEORGE Reserve  (Fort George)
FORT LIARD South Slavey Chiefdom of FORT LIARD Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Liard)
FORT MCPHERSON KUTCHINS Kutchin Chiefdom of FORT MCPHERSON under the Treaty Eleven Agreement  (Fort McPherson)
FORT PROVIDENCE South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE under Treaty Eleven Agreement  (Fort Providence)
FORT SIMPSON South Slavey Chiefdom of FORT SIMPSON Community under Treaty Eleven Agreement  (Fort Simpson)
FRANKLIN District of FRANKLIN  (Frobisher Bay)
FREE QUEBEC QUEBEC Liberation Front  (Montreal)
GOOSE GOOSE Air Base  (Goose)
GORDON CREES Cree Chiefdom of GORDON Indian Reserve  (Gordon + Punnichy)
HATCHET LAKE CHIPEWYANS Chipewyan Community of HATCHET LAKE Indian Reserve  (Wollaston Lake)
INDIAN BROOK MICMACS INDIAN BROOK First Nation  (Indian Brook)
INDIAN ISLAND MICMACS INDIAN ISLAND First Nation  (Indian Island)
ISLAND LAKE CREES Oji-Cree Chiefdom of ISLAND LAKE Band part of Meadow Lake Tribal Council  (Island Lake)
JAMES SMITH CREES Cree Chiefdom of JAMES SMITH Indian Reserve : James Smith Band  (Fond A La Corne)
JOHN SMITH Chiefdom of JOHN SMITH First Nation  (John Smith Indian Reserve)
KAHKEWISTAHAW CREES Cree Chiefdom of KAHKEWISTAHAW Indian Reserve  (Broadview)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of KEESEEKOOSE Indian Reserves  (Kampsack)
KEY SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of THE KEY Indian Reserve : The Key Band  (Norquay)
KINGSCLEAR MALISEETS KINGSCLEAR Fist Nation  (Kingsclear)
KINISTIN SAULTEAUX Chiefdom of KINISTIN Band : Kinistin Indian Reserve  (Kinistin)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS Chiefdom of KITIGAN ZIBI Algonquin Band  (Manawaki)
LABRADOR District of LABRADOR  (Goose Bay)
LAC LA RONGE CREES Chiefdom of LAC LA RONGE Indian Band  (La Ronge)
LENNOX ISLAND MICMACS Micmac Chiefdom of LENNOX ISLAND Band  (Lennox Island Reserve)
LIARD Kaska Nation of LIARD  (Upper Liard + Watson Lake)
LITTLE BLACK BEAR CREES Chiefdom of LITTLE BLACK BEAR Indian Reserve  (Goodeve)
LOON LAKE CREES Plains Crees of LOON LAKE Indian Reserve  (Loon Lake)
MADAWASKA MALISEETS MADAWASKA MALISEET First Nation  (Saint Basile)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MEMBERTOU MICMACS MEMBERTOU First Nation Community  (Membertou)
MICMACS MICMAC National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MISTAWASIS CREES Cree Chiefdom of MISTAWASIS Indian Reserve : Mistawasis Band  (Mistawasis)
MONTREAL LAKE CREES Cree Chiefdom of MONTREAL LAKE Indian Reserve  (Montreal Lake)
MOOSOMIN CREES Chiefdom of MOOSOMIN Indian Reserves  (Cochin + Moosomin)
MUSCOWPETUNG SAULTEAUX Chiefdom of MUSCOWPETUNG Indian Reserve  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)
MUSKEG LAKE CREES Cree Chiefdom of MUSKEG LAKE Band and Reserve  (Muskeg Lake)
MUSKOWEKWAN SAULTEAUX Ojibway Chiefdom of MUSKOWEKWAN Indian Reserves  (Lestock)
NAVFAC ARGENTIA Argentia United States Navy Facility : NAVFAC ARGENTIA  (Argentia Naval Station + Goose)
NEKANEET CREES NEKANEET Cree Nation Indian Reserve  (Mapple Creek)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Province of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)
NORTH SLAVEYS Chiefdom of NORTH SLAVEY Communities under Treaty Eleven Agreement  (Fort Good Hope)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)
NORWAY HOUSE CREES NORWAY HOUSE Cree Nation  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUT LAKE SAULTEAUX NUT LAKE Band of Saulteaux  (Yellow Quill + Nut Lake)
OCHAPOWACE CREES Chiefdom of OCHAPOWACE Indian Reserves  (Whitewood)
OKANESE CREES Chiefdom of OKANESE Indian Reserve : Okanese Band  (Okanese + Balcarres)
ONE ARROW CREES Cree Chiefdom of ONE ARROW Indian Reserves  (One Arrow)
ONION LAKE CREES Cree Chiefdom of ONION LAKE  (Onion Lake)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
OROMOCTO MALISEETS OROMOCTO First Nation  (Oromocto)
OUTER BALDONIA Principality of OUTER BALDONIA  (Outer Bald Tusket Island)
PABINEAU MICMACS PABINEAU First Nation  (Pabineau)
PASQUA Chiefdom of PASQUA Indian Reserve : Pasqua Band  (Pasqua)
PEEPEEKISIS CREES Chiefdom of PEEPEEKISIS Indian Reserve : Peepeekisis Band  (Peepeekisis + Balcarres)
PEGUIS Chiefdom of PEGUIS Band  (Peguis)
PELICAN LAKE Chiefdom of PELICAN LAKE Indian Reserves : Pelican Lake Band  (Leoville)
PETER BALLANTYNE CREES PETER BALLANTYNE Cree Nation  (Pelican Narrows)
PIAPOT CREES Chiefdom of PIAPOT Cree Reserves : Piapot Band  (Zehner)
PICTOU LANDING MICMACS PICTOU LANDING First Nation  (Trenton)
POMQUET MICMACS POMQUET First Nation : Afton First Nation  (Pomquet and Afton)
POOR MAN CREES Chiefdom of POOR MAN Indian Reserve  (Poor Man)
PORTAGE LA LOCHE DENES PORTAGE LA LOCHE Band  (Portage La Loche)
PRINCE ALBERT NATIONS PRINCE ALBERT Nations under Treaty Six Agreement  (Prince Albert)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QU''APPELLE Nations of Treaty Four : QU''APPELLE Treaty  (Fort Qu''Apelle)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
QUEEN CHARLOTTE Haida Council of QUEEN CHARLOTTE  (Village of Queen Charlotte)
RED BANK MICMACS RED BANK First Nation  (Red Bank)
RED PHEASANT CREES Chiefdom of RED PHEASANT Indian Reserve  (Cando)
SAINT MARY''S MALISEETS SAINT MARY''S First Nation  (Saint Mary''s)
SAINT REGIS MOHAWKS Mohawk Chiefdom of SAINT REGIS Band Council  (Saint Regis + Cornwall)
SAKIMAY CREES Cree Chiefdom of SAKIMAY Indian Reserve  (Grenfell)
SANDY LAKE CREES SANDY LAKE Indian Band : Ahtahkakoop Cree Reserve  (Shell Lake)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)
SAULTEAUX Chiefdom of SAULTEAUX Indian Reserves  (Cochin + Saulteaux)
SELKIRK Northern Tutchone Community of SELKIRK Nation  (Pelly Crossing)
SIX NATIONS Autonomous SIX NATIONS Band Council  (Oshweken)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)
SPIRITWOOD Nations of Treaty Six in SPIRITWOOD Region  (Spiritwood)
STANDING BUFFALO DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of STANDING BUFFALO Indian Reserve  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)
STAR BLANKET CREES Chiefdom of STAR BLANKET Indian Reserves  (Star Blanket + Balcarres)
SWEETGRASS Chiefdom of SWEET GRASS Indian Reserves  (Gallivan + Sweet Grass)
THUNDERCHILD CREES Cree Chiefdom of THUNDERCHILD Nation  (Turtleford)
TREATY TEN NATIONS TREATY TEN Nations  (Meadow Lake)
WAGMATCOOK MICMACS WAGMATCOOK First Nation  (Wagmatcook)
WAHPETON SIOUX Dakota Sioux Chiefdom of WAHPETON Indian Reserve  (Wahpeton)
WATERHEN CREES Cree Chiefdom of WATERHEN Indian Reserve  (Waterhen)
WAYCOBAH MICMACS WAYCOBAH First Nation  (Whycocomagh)
WHITE BEAR WHITE BEAR Indian Reserve  (Carlyle)
WHITECAP DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of WHITECAP Indian Reserve  (White Cap)
WHITEHORSE Chiefdom WHITEHORSE Indian Band  (Whitehorse)
WITCHEKAN LAKE CREES WITCHEKAN LAKE Cree First Nation  (Spiritwood)
WOOD MOUNTAIN DAKOTAS WOOD MOUNTAIN Indian Reserve  (Assiniboia)
WOODSTOCK MALISEETS WOODSTOCK First Nation  (Woodstock)
YELLOWKNIVES Chiefdom of YELLOWNIVES under Treaty Eight Agreement  (Yellowknife)
YUKON YUKON Territory  (Whitehorse)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages of the world.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Martucci Dave, DMA (US). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2020-FEB-20.