w.ethnia.org
 

1905-SEP-01

- Zones:

CANADA  UNITED KINGDOM  British Dominion of CANADA
  
(Ottawa) - (London + Westminster) - (Ottawa)

Province of ALBERTA

Flag or logo since 1905-09-01
Province of ALBERTA (en)
Emblem or Symbol

King Edward VII
(ruler of UNITED KINGDOM since 1901-01-22)
Capital:Edmonton - (Edmonton)
Official languages: English (en) .

Mainland:


ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)

6 Mainland Divisions:

ALBERTA''S ROCKIES ALBERTA''S ROCKIES Region  (Canmore)Local: ALBERTA''S ROCKIES Region  (Canmore)
CALGARY CALGARY Region  (Calgary)Local: CALGARY Region  (Calgary)
CENTRAL ALBERTA CENTRAL ALBERTA Region  (Red Deer)Local: CENTRAL ALBERTA Region  (Red Deer)
EDMONTON EDMONTON Region  (Edmonton)Local: EDMONTON Region  (Edmonton)
NORTHERN ALBERTA NORTHERN ALBERTA Region  (Fort McMurray)Local: NORTHERN ALBERTA Region  (Fort McMurray)
SOUTHERN ALBERTA SOUTHERN ALBERTA Region  (Lethbridge)Local: SOUTHERN ALBERTA Region  (Lethbridge)




Dependent Protectorates:

ALEXANDER CREES Cree Chiefdom of ALEXANDER Band under Treaty Six Agreement  (Alexander)Local: ALEXANDER Band  (Alexander)
ALEXIS ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of ALEXIS under Treaty Six Agreement  (Alexis)Local: ALEXIS Reservations  (Alexis)
ATHABASKANS Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS under Treaty Eight Agreement  (Fort McMurray)Local: Chiefdoms of CREES AND CHIPEWYANS  (Fort McMurray)
BIGSTONE CREES Cree Chiefdom of BIGSTONE Band under Treaty Eight Agreement  (Wabasca-Desmarais)Local: BIGSTONE Band  (Wabasca-Desmarais)
BLACKFEET BLACKFOOT Confederation : Chiefdom of Blackfoot Band  (Siksika)Local: BLACKFOOT Confederation : Blackfoot Band (en) + NIITSÍTAPI (bla)  (Siksika)
BLOOD BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe under Treaty Seven Agreement  (Stand Off)Local: Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe (en) + Kainah : KÁÍNA (bla)  (Stand Off)
BLUE QUILLS Nations of BLUE QUILLS Indian Reserve  (Blue Quills)Local: Nations of BLUE QUILLS Indian Reserve  (Blue Quills)
ENOCH CREES Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band  (Enoch + Stony Plain)Local: Cree Chiefdom of ENOCH Indian Band  (Enoch + Stony Plain)
HORSE LAKE BEAVERS Beaver Chiefdom of HORSE LAKE Band under Treaty Eight Agreement  (Hythe)Local: HORSE LAKE Band  (Hythe)
KAPAWENO KAPAWENO Band under Treaty Eight Agreement  (High Prairie)Local: KAPAWE''NO Band  (High Prairie)
LITTLE RED RIVER CREES Cree Chiefdom of LITTLE RED RIVER Band under Treaty Eight Agreement  (John D''Or Prairie)Local: LITTLE RED RIVER Band (en) + ATHAPISCOW-WIYINIWAK (cr)  (John D''Or Prairie)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL Tribe under Treaty Seven Agreement  (Louis Bull)Local: LOUIS BULL Tribe  (Louis Bull)
MICHEL Chiefdom of MICHEL Band under Treaty Six Agreement  (Michel Indian Reservation)Local: MICHEL Band  (Michel Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA Indian Reservation under Treaty Six Agreement  (Montana Indian Reservation)Local: MONTANA Indian Reservation (en)  (Montana Indian Reservation)
NORTHERN PEIGAN BLACKFEET Blackfoot Chiefdom of NORTHERN PEIGAN Band under Treaty Seven Agreement  (Brocket)Local: NORTHERN PEIGAN Band (en) + ApatohsiPiikani : APATOHSI PIIKANI (bla)  (Brocket)
PAUL Cree and Stoney Nakoda Chiefdom of PAUL Band under Treaty Six Agreement  (Wabamun)Local: PAUL Band  (Wabamun)
SARCEES SARCEE Indian Band under Treaty Seven Agreement : Tsuu T''ina Nation Indian Reserve  (Tsuu T''ina)Local: SARCEE Indian Band : Tsuu T''ina Nation Indian Reserve (en) + TSU T''INA (srs)  (Tsúùtínà)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Bands under Treaty Seven Agreement  (Morley)Local: STONEY NAKODA Bands (en) + Isga iʔabi : ÎYÂRHE NAKODA (sto)  (Morley)
SUCKER CREEK CREES Cree Chiefdom of SUCKER CREEK Band under Treaty Eight Agreement  (Sucker Creek)Local: SUCKER CREEK Band  (Sucker Creek)
TREATY SEVEN BLACKFOOT Confederation : Nations of Treaty Seven  (Siksika)Local: BLACKFOOT Confederation : Nations of Treaty Seven  (Siksika)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS Atikamek Chiefdom of WHITEFISH LAKE under Treaty Eight Agreement  (Utikuma Lake)Local: Atikamek Chiefdom of WHITEFISH LAKE (en) + Atikameksheng ANISHNAWBEK (atj)  (Utikoomak Lake)
WILLIAM TWATT CREES Cree Chiefdom of WILLIAM TWATT Band : Sturgeon Lake Indian Reserve under Treaty Six Agreement  (Sturgeon Lake)Local: WILLIAM TWATT Band : Sturgeon Lake Indian Reserve  (Sturgeon Lake)




Other Independent or Semi-Independent Polities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

CANADA British Dominion of CANADA  (Ottawa)


Other Territories or Entities within the 2020's internationally recognized Country boundaries:

ARCTIC RED RIVER TUDUKHS Kutchin Chiefdom of ARCTIC RED RIVER  (Arctic Red River)
BATTLEFORD Nations of Treaty Six in BATTLEFORD Region  (Battleford)
BEAR RIVER MICMACS Chiefdom of Membertou Micmac Community of BEAR RIVER  (Bear River)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS Band  (Duck Lake)
BENOIT MICMACS Micmac Chiefdom of BENOIT  (Saint George''s Bay)
BIG RIVER CREES BIG RIVER Indian Reserve  (Debden)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUFFALO RIVER DENES BUFFALO RIVER Dene Band Chiefdom  (Buffalo River)
CANADIAN INDIANS Reserves of CANADIAN INDIAN Bands  (Ottawa)
CARRY THE KETTLE ASSINIBOINES Assiniboine Chiefdom of CARRY THE KETTLE  (Indian Head + Sintaluta)
CAUGHNAWAGA MOHAWKS Mohawk Chiefdom of CAUGHNAWAGA Reserve  (Saint Francis Xavier)
CHAPEL ISLAND MICMACS Chiefdom of Micmac Community of CHAPEL ISLAND  (Chapel Island)
COTE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of COTE Indian Reserve  (Kamsack)
COWESSESS CREES Cree Chiefdom of COWESSESS Indian Reserve  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES Cree Chiefdom of CROSS LAKE Band  (Cross Lake)
DAY STAR CREES Chiefdom of DAY STAR Indian Reserve  (Day Star + Punnichy)
DOGRIBS Chiefdom of DOGRIB People  (Fort Rae)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI Reserve  (Eskasoni)
FLYING DUST Chiefdom of FLYING DUST Indian Reserves  (Flying Dust)
FORT LIARD South Slavey Chiefdom of FORT LIARD  (Fort Liard)
FORT MCPHERSON TUDUKHS Kutchin Chiefdom of FORT MCPHERSON  (Fort McPherson)
FORT PROVIDENCE South Slavey Chiefdom of FORT PROVIDENCE  (Fort Providence)
FORT SIMPSON South Slavey Chiefdom of FORT SIMPSON  (Fort Simpson)
FRANKLIN District of FRANKLIN  (Frobisher Bay)
GORDON CREES Cree Chiefdom of GORDON Indian Reserve  (Gordon + Punnichy)
HATCHET LAKE CHIPEWYANS Chipewyan Community of HATCHET LAKE Indian Reserve  (Wollaston Lake)
JAMES ROBERTS CREES Chiefdom of JAMES ROBERTS Band  (La Ronge)
JAMES SMITH CREES Cree Chiefdom of JAMES SMITH Indian Reserve : James Smith Band  (Fond A La Corne)
JOHN SMITH Chiefdom of the Cree and Saulteaux Bands of JOHN SMITH Nation  (John Smith Indian Reserve)
KAHKEWISTAHAW CREES Cree Chiefdom of KAHKEWISTAHAW Indian Reserve  (Broadview)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of KEESEEKOOSE Indian Reserves  (Kampsack)
KEY SAULTEAUX Ojibwe Chiefdom of THE KEY Indian Reserve : The Key Band  (Norquay)
KINISTIN SAULTEAUX Chiefdom of KINISTIN Band : Kinistin Indian Reserve  (Kinistin)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS Chiefdom of KITIGAN ZIBI Algonquin Band  (Manawaki)
LABRADOR Dependency of LABRADOR  (Goose Bay)
LITTLE BLACK BEAR CREES Chiefdom of LITTLE BLACK BEAR Indian Reserve  (Goodeve)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MAURICE''S CHIPEWYANS Chipewyan Reserves of MAURICE''s Band  (Fond Du Lac)
MEMBERTOU MICMACS Micmac Chiefdom of the MEMBERTOU Community  (Membertou)
MICMACS MICMAC National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MISTAWASIS CREES Cree Chiefdom of MISTAWASIS Indian Reserve : Mistawasis Band  (Mistawasis)
MONTREAL LAKE CREES Cree Chiefdom of MONTREAL LAKE Indian Reserve  (Montreal Lake)
MOOSOMIN CREES Chiefdom of MOOSOMIN Indian Reserves  (Moosomin)
MUSCOWPETUNG SAULTEAUX Chiefdom of MUSCOWPETUNG Indian Reserve  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)
MUSKOWEKWAN SAULTEAUX Ojibway Chiefdom of MUSKOWEKWAN Indian Reserves  (Lestock)
NEKANEET CREES NEKANEET Cree Nation  (Nekaneet)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Crown Colony of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)
NORTH SLAVEYS Chiefdom of NORTH SLAVEY People  (Fort Good Hope)
NORTH-WEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Ottawa)
NORWAY HOUSE CREES Cree Chiefdom of NORWAY HOUSE Band  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUT LAKE SAULTEAUX NUT LAKE Band of Saulteaux  (Yellow Quill + Nut Lake)
OCHAPOWACE CREES Chiefdom of OCHAPOWACE Indian Reserves  (Whitewood)
OKANESE CREES Chiefdom of OKANESE Indian Reserve : Okanese Band  (Okanese + Balcarres)
ONE ARROW CREES Cree Chiefdom of ONE ARROW Indian Reserves  (One Arrow)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
PEEPEEKISIS CREES Chiefdom of PEEPEEKISIS Indian Reserve : Peepeekisis Band  (Peepeekisis + Balcarres)
PELICAN LAKE Green Lake Indian Chiefdom of PELICAN LAKE Indian Reserve  (Green Lake)
PETEQUAKEY CREES Cree Chiefdom of PETEQUAKEY Band and Reserve  (Petequakey)
PETER BALLANTYNE CREES Cree Chiefdom of PETER BALLANTYNE Band  (Pelican Narrows)
PIAPOT CREES Chiefdom of PIAPOT Cree Reserves : Piapot Band  (Zehner)
POOR MAN CREES Chiefdom of POOR MAN Indian Reserve  (Poor Man)
PORTAGE LA LOCHE DENES PORTAGE LA LOCHE Band  (Portage La Loche)
PRINCE ALBERT NATIONS PRINCE ALBERT Nations under Treaty Six Agreement  (Prince Albert)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QU''APPELLE Nations of Treaty Four : QU''APPELLE Treaty  (Fort Qu''Apelle)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
RED PHEASANT CREES Chiefdom of RED PHEASANT Indian Reserve  (Cando)
SAINT PETER''S Chiefdom of SAINT PETER''S Reserve Band  (Saint Peter''s)
SAINT REGIS MOHAWKS Mohawk Chiefdom of SAINT REGIS Band Council  (Saint Regis + Cornwall)
SAKIMAY CREES Cree Chiefdom of SAKIMAY Indian Reserve  (Grenfell)
SANDY LAKE CREES SANDY LAKE Indian Band : Ahtahkakoop Cree Reserve  (Shell Lake)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)
SAULTEAUX Chiefdom of SAULTEAUX Indian Reserves  (Cochin + Saulteaux)
SIX NATIONS Iroquois Grand Council of the SIX NATIONS Reserve  (Oshweken)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)
SPIRITWOOD Nations of Treaty Six in SPIRITWOOD Region  (Spiritwood)
STANDING BUFFALO DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of STANDING BUFFALO Indian Reserve  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)
STAR BLANKET CREES Chiefdom of STAR BLANKET Indian Reserves  (Star Blanket + Balcarres)
SVERDRUP ISLANDS Norwegian Claimed SVERDRUP ISLANDS Group  (Ellef Ringnes Island)
SWEETGRASS Chiefdom of SWEET GRASS Indian Reserves  (Gallivan + Sweet Grass)
THUNDERCHILD CREES Cree Chiefdom of THUNDERCHILD Nation  (Thunderchild)
TOUCHWOOD Treaty Four TOUCHWOOD Indian Agency  (Poor Man)
VANCOUVER ISLAND Districts of VANCOUVER ISLAND  (City of Victoria)
WAHPETON SIOUX Dakota Sioux Chiefdom of WAHPETON Indian Reserve  (Wahpeton)
WATERHEN CREES Cree Chiefdom of WATERHEN Indian Reserve  (Waterhen)
WHITE BEAR WHITE BEAR Indian Reserve  (Carlyle)
WHITECAP DAKOTAS Dakota Sioux Chiefdom of WHITECAP Indian Reserve  (White Cap)
WHITEHORSE Chiefdom WHITEHORSE Indian Band  (White Horse)
YELLOWKNIVES Chiefdom of YELLOWNIVES under Treaty Eight Agreement  (Yellowknife)
YUKON YUKON Territory  (Dawson City)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires and other books of Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * Statoids printed version, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Martucci Dave, DMA (US). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2020-APR-24.